Uzay yolculuğu araştırması da Dünya’da yardımcı olur

Hasan

New member
Dünyadaki açlığı azaltmak, afetlerde hızlı yardım sağlamak veya sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmak söz konusu olduğunda yeni teknolojilere ihtiyaç duyulmaktadır. Hatta bazıları doğrudan uzay araştırmalarından geliyor: Alman Havacılık ve Uzay Merkezi’nde (DLR) geliştirilen mobil konuşlandırılabilir bitki yetiştirme ünitesi gibi. Gelecekte, teknolojileri sadece uzaydaki astronotlara domates ve marul sağlamakla kalmayacak, aynı zamanda bir kriz bölgesindeki temel gıda kaynaklarını kaybetmiş insanlara da yetecek. Veya Mars’ta geçilmez arazide bir aracı güvenli bir şekilde yönlendiren kontrol: Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı (BM Dünya Gıda Programı, WFP) tarafından yardım dağıtmak için kullanılan manevra kabiliyetine sahip minibüsler için de uygundur. DLR, yardımın kamyon sürücüleri için çok tehlikeli olduğu yerlere de ulaşabilmesi için WFP ile birlikte bu yıl bir proje başlattı.

DLR, yirmi yıldır WFP ile açık ve kapalı olarak çalışmaktadır. 2019’un başından bu yana, insani yardım ve teknolojik yenilikleri daha yakın bir şekilde birleştirmeyi amaçlayan resmi bir ortaklık da var. WFP bu yıl Nobel Barış Ödülü’nü aldı.

Küresel ve sosyal zorluklar için sorumluluk

“Uzun süredir devam eden ortağımızı bu büyük ödül için kutluyoruz. DLR İcra Kurulu Başkanı Prof. Anke Kaysser-Pyzalla, Alman Havacılık ve Uzay Merkezi, Dünya Gıda Programının son derece önemli çalışmalarını araştırma ve teknoloji geliştirme alanındaki zengin deneyimiyle destekleyebildiği için gurur duyuyor. Dünya Gıda Programı İcra Direktörü David Beasley, DLR’nin WFP’nin hayat kurtaran ve hayat değiştiren misyonlarını yerine getirmek için yaptığı katkılardan dolayı minnettar: “WFP’nin DLR ile son 20 yıldaki uzun vadeli işbirliği çok büyük değere sahip oldu. misyonlarımıza.”

DLR, Uzay Araştırmaları ve Teknolojileri Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Hansjörg Dittus’un girişimi olan İnsani Teknolojiler projesi ile küresel ve toplumsal zorluklara karşı sorumluluğunu üstleniyor. Uzay araştırma projelerini insani yardım uygulamalarına dönüştürmek için yaklaşık altı milyon avro kullanılıyor. Örneğin, uydulardan gelen jeo-uzamsal bilgilerin, yardımcıların bir durum hakkında hızlı bir genel bakış elde edebilecekleri şekilde nasıl işlenebileceği veya yapay zekanın afet yönetiminde nasıl kullanılabileceği hakkındadır. DLR uzaktan algılama verileri ayrıca iklim değişikliğinin etkilerinin belgelenmesine veya mahsul başarısızlıklarının belirlenmesine yardımcı olur. Hansjörg Dittus, “Bu girişimle DLR, örneğin uzay sektöründeki araştırmalarını insani amaçlı somut uygulamalara uygun maliyetli ve insani yardım kuruluşlarının ihtiyaçlarına uyarlanmış hale getirme sosyal sorumluluğunu yerine getiriyor” diye açıklıyor.

Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı, her yıl 88 ülkede yaklaşık 100 milyon kişiye gıda yardımı sağlıyor. Bir röportajda, WFP İnovasyon Direktörü Dominik Heinrich, çalışmaları ve DLR ile işbirliği hakkında bilgi veriyor..

Dominik Heinrich ile röportaj

Dominik Heinrich, Dünya Gıda Programı’nda (WFP) İnovasyon Direktörüdür.

Kredi:

©WFP/Rein Skullerud

Bay Heinrich, WFP’de İnovasyon Direktörüsünüz, yani değişime ve yeni projelere odaklanıyorsunuz. Yani geleceğe bakıyorsun. Ne görüyorsun?

2030 yılına kadar Sıfır Açlığa ulaşmak için yenilik yapmalı ve yeni teknolojileri kucaklamalıyız. Çatışmaların ve iklim değişikliğinin bir sonucu olarak dünyadaki açlık artıyor. WFP gibi öncü kuruluşlar her gün daha azıyla daha fazlasını yapmaya zorlanıyor. Hücresel teknolojideki, büyük verilerdeki ve yapay zekadaki gelişmeler, WFP’nin zorlu görevini daha etkin ve verimli bir şekilde yerine getirmesine yardımcı olabilir ve dünya çapında savunmasız nüfusların yaşamlarını iyileştirir. Sahadaki deneyimlerden yararlanan WFP, Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine geniş ölçekte ulaşmak için pratik, ihtiyaçlara dayalı dijital çözümler geliştirir.

WFP’nin faaliyet gösterdiği 88 ülkenin tamamında, zorlu ortamlarda en dezavantajlı durumda olanlara ulaşmak ve onlara hizmet etmek için yenilikler uygulandı ve yollar bulundu. WFP, 1990’larda zaten radyoyla e-posta gönderiyordu, 2000’lerde elektronik kuponlarla yardım dağıtmaya başladı ve bugün durum anketleri dronlar ve mobil teknoloji kullanılarak yapılıyor. Bu arada, WFP’deki dijital dönüşüm, işimizin verimliliğini, hesap verebilirliğini ve etkisini artırmak için teknoloji ve verileri entegre etmek anlamına geliyor: Bu, dünya çapında 97 milyondan fazla insanı beslemekle ilgili. WFP, hayat kurtarmak ve dönüştürmek için dijital çözümler ve verilerin akıllı kullanımını uygulayarak hizmet verdiğimiz insanların ihtiyaçlarını ön planda tutar.

Araştırma kurumlarıyla işbirliği ne kadar önemli?

Güçlü ortaklıklarımız, her zaman gıda zincirlerini güçlendirmek, insani müdahale sürelerini kısaltmak, yardımı daha verimli hale getirmek ve fonların erişimini artırmak amacıyla en son teknolojileri test etmemize ve uyarlamamıza olanak tanıyor. WFP çok sayıda üniversite ve akademik enstitü ile birlikte çalışmaktadır. Özellikle DLR gibi WFP’nin ortak değerleri paylaştığı araştırma kurumlarıyla işbirliği, en savunmasız kişilere yardımcı olacak yeniliklerin yaygınlaştırılmasına ve etkinliğine önemli ölçüde katkıda bulunduğu için son derece önemlidir.

DLR’den ne istersiniz?

DLR, işbirliğinin başlangıcında, hazırlık ve müdahale tedbirlerini desteklemek için acil durum müdahalesi veya risk haritalaması ve iklim gelişmelerinin erken tespiti için uydu görüntüleri şeklinde destek sağladı. Yakın zamanda, zorlu son bir kilometrede gıda ve insani yardım malzemelerini güvenli bir şekilde ulaştırabilen uzaktan kumandalı arazi araçları geliştirmek için AHEAD projesinde DLR ile ortaklık kurduk.

DLR, insani yardım dünyasına teknoloji ve yenilik getirme konusundaki liderliğini şimdiden kanıtladı. Gelecekte, işbirliğimizi yer gözlem teknolojileri, yapay zeka, otonom araçlar, veri bilimi ve diğerleri dahil olmak üzere karşılıklı ilgi alanlarında genişletmek harika olacaktır. Yakın zamanda başlattığımız bazı projelerin pilot aşamanın ötesinde farklı bir ölçeğe ulaşmasını da sabırsızlıkla bekliyorum.

Şu anda Dünya Gıda Programı için en acil görev nedir?

Kıtlık dünyayı yeniden tehdit ediyor ve en savunmasız dört ülkede çatışmalar yaşanıyor: Yemen, Güney Sudan, kuzeydoğu Nijerya ve Burkina Faso. Kıtlık genellikle yalnızca insani yardıma erişim engellendiğinde ortaya çıkar. Son yıllarda, WFP’nin gıda yardımı neredeyse her zaman nüfusun açlığa düşmemesini sağlamıştır. Erken müdahale on yıllar boyunca milyonlarca hayatı kurtardı – çoğu durumda aynı ülkelerde birden çok kez.

WFP’nin gelecek yıl 15 milyar dolara ihtiyacı var. Bunun 5 milyar doları kıtlığı önlemek için ve geri kalan 10 milyar doları da çalışmalarımızın geri kalanını desteklemek için gerekiyor. WFP, 80’den fazla ülkede açlıkla mücadele etmek için benzersiz bir konuma sahiptir. WFP, hangi yenilik ve teknolojilerin en etkili olduğunu belirleyerek ve ardından bunları sorumlu bir şekilde kullanarak kıtlığı daha hızlı, daha verimli ve uygun maliyetli bir şekilde sona erdirebilir, kaynakları genişletebilir, sorumlulukları güçlendirebilir ve mümkün olduğunca çok kişiye yardım edebilir.