Federal yönetim için yer gözlem verileri

Hasan

New member
Yer gözlem verileri kamu yönetiminin birçok alanında kullanılır – örneğin trafik analizi, çevresel izleme veya kriz yönetimi. Uzaydan veya havadan uzaktan algılama sonuçları giderek daha doğru ve daha hızlı elde edilirken, bu verilerin önemi artıyor. Federal İçişleri, Bina ve Topluluk Bakanlığı (BMI) şimdi Alman Havacılık ve Uzay Merkezi (DLR) ile tüm federal makamlara açık olan IF-Bund çerçeve anlaşmasını imzaladı. Bu, uzaktan algılamadan elde edilen araştırma sonuçlarının yönetimde kullanım için tanınabileceği ve pratikte hızla uygulanabileceği anlamına gelir.

Oberpfaffenhofen’deki Alman Uzaktan Algılama Veri Merkezi’nden (DFD) Dr. Monika Gähler, “Yer gözlemindeki hızlı ilerleme, daha önce uzaktan algılamaya odaklanmamış alanlarda uzaktan algılama verilerinin kullanılmasını sağlıyor” diyor. “Yeni sensörler, dar bir zamansal kapsam ve yeni değerlendirme yöntemleri, on yıl önce düşünülemeyecek uygulamaları mümkün kılıyor.” Bu sayede günümüzde demografik veya ekonomik konularda bilgi elde edilebilmektedir. Bu, örneğin limanlar veya otoparklar gibi altyapının kullanımı veya şehir içi yeşil alanların konumu hakkındaki bilgiler için geçerlidir. Henüz özel uygulamalar yoksa, bunlar IF-Bund (Federal Yönetim için Yenilikçi Uzaktan Algılama) çerçevesinde geliştirilecektir. Yapay zekanın kullanımı ek olasılıklar açar.

Yapay zeka ile genişletme

“DLR uzaktan algılama teknolojilerinin sonuçlarının ve potansiyellerinin geniş bir uygulamaya aktarılması, DLR’nin özel bir endişesidir. Yeni çerçeve anlaşma ile çalışmalarımızın sonuçlarını hedefli bir şekilde yetkililerin ve ötesinde,” diye açıklıyor DFD Direktörü Prof. Stefan Dech. Federal Bakanlık ile yapılan anlaşma, DLR’nin federal makamların özel bir ihtiyacı olması durumunda çözümler geliştirmesini sağlıyor. Bunlar daha sonra yetkililer tarafından test edilip kabul edilebilir. DLR, halihazırda başarılı bir şekilde uydu- geçmişte yönetim için desteklenen prosedürler.

Yeni çerçeve anlaşma, yönetim ve bilim arasındaki bağlantıyı güçlendiriyor. “IF-Bund, federal yönetimde uzaktan algılamanın modern kullanımını sağlamak için bilimsel uzmanlığın düzenli olarak transferini teşvik ediyor. Bu, yeniliklerin hızlı bir şekilde idari uygulamada yolunu bulmasını sağlıyor” diyor BMI Devlet Sekreteri Dr. Markus Kerber. Örneğin, yerleşim geliştirme analizi ve alan izlemede mevcut temas noktalarını görüyor.