Endonezya’da afet yardımı için DLR ve ISAR

Hasan

New member
4 Ekim 2018’de ISAR Germany (Uluslararası Arama Kurtarma) adlı yardım kuruluşundan bir ekip, Alman Havacılık ve Uzay Merkezi’nden (DLR) bir çalışanla birlikte Endonezya’nın Sulawesi adasındaki Palu’ya geldi. Bölge, altı gün önce şiddetli bir deprem ve tsunami tarafından sarsılmıştı. Günlerce başka depremler izledi. ISAR ve DLR’den afet yardım çalışanları, bir içme suyu arıtma tesisi inşası ve bir acil durum elektrik jeneratörü temini ile yerel halkı desteklemektedir. Gerçek operasyonlardan elde edilen deneyimler, gelecekte gelişmiş kriz ve afet yönetimi için teknolojik kavramların daha da geliştirilmesinde DLR’ye yardımcı olur.

“Palu çevresindeki bölge aynı anda çok sayıda şiddetli doğal afete maruz kaldığından, yaşanan acıların ve hasarın boyutu yıkıcı. Burada yerel halka ücretsiz içme suyu sağlayarak destek olabilir ve böylece acının bir nebze olsun hafifletilmesine yardımcı olabiliriz. “diyor Dr. DLR Optik Sensör Sistemleri Enstitüsü’nde güvenlik araştırmacısı ve yerinde ISAR müdahale ekibinin ayrılmaz bir üyesi ve ileri ekibin lideri olan Steven Bayer. DLR, 2016 yılından bu yana yardım kuruluşuyla yakın işbirliği içinde çalışıyor ve diğer şeylerin yanı sıra, hem kurbanları aramak hem de hızlı bir şekilde sağlamak için kullanılan insansız hava sistemlerinde kullanılmak üzere özel kamera sistemi MACS’yi (Modüler Hava Kamera Sistemi) geliştiriyor. etkinleştirme kriz alanlarının altyapısına verilen hasara genel bakış.

Otomatik uçan, optik keşif sistemleri gibi teknolojiler, ancak gerçekçi senaryolar temelinde geliştirildiğinde, hızlı ve etkili afet yardımı için mümkün olan en büyük faydayı sağlayabilir. Egzersiz bunu ancak bir dereceye kadar yapabilir. DLR araştırmacısı Bayer, Endonezya’daki mevcut görevle yalnızca ISAR meslektaşlarını desteklemekle kalmıyor, aynı zamanda gerçek bir yardım görevinin süreçleri, koşulları ve gereklilikleri hakkında fikir edinebiliyor. Halihazırda bildiklerinize değerli pratik bilgiler ekleyeceksiniz. Optik Sensör Sistemleri Enstitüsündeki DLR araştırmacıları bunları değerlendirecek ve teknolojilerin daha da geliştirilmesine dahil edecek.

Sahada on bir gün geçirdikten sonra, Steven Bayer 11 Ekim’de Berlin’e döndü ve bir afet bölgesinde DLR ile ISAR arasındaki ikinci başarılı işbirliğini tamamladı. İlk ortak operasyon, Meksika’da meydana gelen şiddetli depremin ardından Ekim 2017’de gerçekleşti.