Yeni keşfedilen kırkayak çeşidine Taylor Swift’in ismi verildi

bencede

New member
ABD’deVirginia Politeknik Enstitüsü ve Eyalet Üniversitesinden böcek bilimciler, saha çalışmalarında toplanan yahut üniversite ve müze koleksiyonlarından alınan 1800’den çok örneği inceledi. Böcek bilimciler, yürüttükleri çalışma kararında Apalaş Dağları’nda yaşayan Nannaria kırkayak cinsinin 17 yeni çeşidini keşfetti ve bunlardan birine tanınan ABD’li müzikçi Taylor Swift’in ismini verdi. Araştırmanın sonuçları ZooKeys mecmuasında yayımlandı.

Virginia Politeknik Enstitüsünden Dr. Derek Hennen, keşfedilen kırkayakların tipik olarak kestane rengi kahverengiden siyaha, turuncudan kırmızıya yahut beyaz lekelerden oluşan desenlere sahip olduğunu ve nadiren çizgileri olabildiğini belirtiyor. Kırkayakların yeni örneklerini toplamak için uzun yıllar süren projenin bir kesimi olarak, Dr. Hennen de dahil olmak üzere bilim insanları 17 eyalete gittiler ve yaprak çöplerini, kayaları ve kütükleri denetim ettiler.

Dr. Hennen Twitter hesabından yaptığı paylaşımda “Bu yeni kırkayak tipi Nannaria swiftae: Ona Taylor Swift’in ismini verdim! Müziğinin büyük bir hayranıyım, bu yüzden Tennessee’de bulunan bu yeni tipe onun ismini vererek minnettarlığımı göstermek istedim” dedi.

Az bilinen omurgasızların ayrıştırıcılar olarak kıymetli bir rolü olduğunu ve yaprak artıklarını parçalayarak besinlerini ekosisteme saldıklarını belirten Hennen, “Çürüyen yapraklar ve başka bitkilerle beslendikleri orman tabanında yaşıyorlar ve aslında, yakalanmaları biraz sıkıntı zira toprağa gömülü kalma eğilimindedirler, kimi vakit yüzeyin büsbütün altında kalıyorlar” dedi.

Çalışmada keşfedilen yeni çeşitlerin, baldıran otu, akçaağaç, meşe, cadı fındığı ve çam ormanlarında, 481 ila 1539 metre içinde değişen yüksekliklerde toplandığına işaret edildi. (DIŞ HABERLER)