Uzaydan hasar haritalama – DLR, Beyrut’ta afet yardımına destek veriyor

Hasan

New member
4 Ağustos 2020’de Beyrut’ta 150’den fazla kişinin ölümüne ve binlerce kişinin yaralanmasına neden olan yıkıcı patlamanın ardından, birçok ülke Lübnan’ın başkentine kurtarma ekipleri ve kurtarma uzmanları gönderdi. Alman federal hükümeti adına, Federal Teknik Yardım Ajansı’na (THW) bağlı Yurt Dışında Hızlı Dağıtım Birimi Kurtarma veya kısaca SEEBA’dan bir ekip, ISAR Almanya ile Lübnan’da ortak bir operasyon için 5 Ağustos Çarşamba günü yola çıktı. Acil servisler yerinde inceleme yaptı ve durumu değerlendirdi, kayıp kişileri aradı, bina hasarını değerlendirdi ve Alman büyükelçiliğine destek verdi. Alman Havacılık ve Uzay Merkezi’nin (DLR) Uydu Tabanlı Kriz Bilgi Merkezi (ZKI), ekibe hasar haritası sağladı. ZKI bunu kısa sürede kendi inisiyatifiyle kazadan önce ve sonra çekilmiş yüksek çözünürlüklü uydu görüntülerinden oluşturdu.

ISAR Almanya operasyonlar başkan yardımcısı Dr Steven Bayer, bir haftalığına Beyrut’taydı. Orada, diğer şeylerin yanı sıra, binalara verilen hasarın değerlendirilmesinde afet yardım görevlilerini destekledi. ZKI haritası değerli bir katkı sağladı. Bayer, ISAR Almanya’ya katılmadan önce DLR Optik Sensör Sistemleri Enstitüsü’nde güvenlik araştırmacısıydı. O zamanlar zaten yardım kuruluşunun ayrılmaz bir üyesiydi. DLR, THW ve ISAR Almanya arasında, DLR’nin uzay ve güvenlik araştırmalarındaki uzmanlığını defalarca kullandığı temelinde işbirliği anlaşmaları mevcuttur.

DLR röportajında Dr. Steven Bayer, Almanya’ya döndükten sonra Beyrut’ta yaşadıklarını anlatıyor.

Bayer Beyrut’a kazanın ertesi günü geldiniz. Neye hazırlandınız ve ilk izlenimleriniz nelerdi?

Örneğin doğal afetlerden daha yerel konuşlandırma ve farklı hasar modellerine hazırlıklıydım. Bir depremde çok geniş bir alanda çok sayıda yıkılan veya hasar gören binalarımız var. Şimdi Beyrut’ta, merkezi bir noktadan yayılan, patlamanın merkezinden yarıçap arttıkça derecesi azalan, daha büyük bir yıkımla karşı karşıyaydık. Patlama ve depremlerde binalara verilen hasar da farklıdır.

Havaalanına vardıktan sonra, bir koordinasyon toplantısı ve ardından ilk hasar tespiti için doğrudan liman alanına gittim. Liman bölgesindeki muazzam hasar, patlamanın gücünü ve gücünü açıkça gösterdi.

Sitedeki görevleriniz nelerdi?

THW ve ISAR Almanya’dan ortak eylem ekibinin bir parçasıydım. Öncelikle USAR adı verilen aşamada THW’nin operasyon başkanına ekibi koordine etme konusunda destek oldum. USAR, Kentsel Arama ve Kurtarma anlamına gelir. Arama kurtarma aşaması, bir kazadan sonra yaklaşık 100 saat dediğimiz, hayatta kalanların olduğu varsayıldığı ve sadece kayıp kişilerin arandığı ve bulundukları takdirde kurtarıldığı dönemdir. Ayrıca olay yerindeki Alman acil durum servislerini düzenli olarak destekledim. İnşaat aşamasını tamamladıktan sonra liman sahası dışındaki hasarlı binaların değerlendirilmesine yardımcı oldum.

Kriz yardımını hangi veri ve teknolojilerle destekleyebildiniz?

Yerden görülemeyen bina hasarlarının yönlendirilmesi ve değerlendirilmesi için ZKI hasar haritasını kullandık. Daha da yüksek çözünürlüklü hava fotoğrafları elde etmek için DLR MACS keşif sistemi ile donatılmış kameralı drone kullanılması düşünülmüştür. Ancak alanın nispeten küçük olması ve alanın büyük bir bölümünün askeri bölge olması nedeniyle drone kullanılmadı.

DLR’deki ZKI hasar haritasının özelliği nedir?

Hasar haritası bize, hasarın boyutunu yukarıdan da dahil olmak üzere sahada değerlendirme fırsatı verdi. Beyrut’un kentsel alanı çok yoğun bir şekilde inşa edilmiştir, bu nedenle çatılardaki hasarı yerden değerlendirmek mümkün olmamıştır. Ek olarak, işaretli alanlar, mesafe çizgileri, yıkım derecesinin hızlı bir şekilde gözden geçirilmesini sağladı ve değişiklik analizi, bina hasarının değerlendirilmesini koordine etmek için çok iyi bir yönlendirme sağladı. Özel olan şey, uydu verilerinin kazadan çok kısa bir süre sonra mevcut olmasıydı ve bu verilerden ZKI, sahadaki gereksinimlere göre özel haritaları hızlı bir şekilde oluşturabiliyordu.

DLR güvenlik araştırması, afet yardımının daha da iyileştirilmesine nasıl katkıda bulunabilir?

Büyük bir afet durumunda, tüm acil servislerin etkin koordinasyonu için güncel bilgiler merkezi bir öneme sahiptir. DLR güvenlik araştırmaları çeşitli proje ve ürünleri ile bu tür güncel durum bilgileri ile kurtarma hizmeti verebilmektedir. Bu, daha etkili ve güvenli bir kurtarma operasyonuna yol açar ve böylece acil bir durumda da hayat kurtarır.

DLR ile kurtarma kuruluşları ISAR Germany ve THW arasındaki işbirliği anlaşmaları sayesinde, araştırma ve acil durum hizmetleri arasında sürekli bir alışveriş vardır. Araştırmadaki ilerlemeler, yakın diyalog içinde acil servislerin ihtiyaçları ve deneyimleri ile koordine edilmektedir. Amaç, kurtarma organizasyonlarını misyonlarını yerine getirmede en iyi şekilde desteklemek için ortaklaşa yeni çözümler geliştirmektir.

Görevden sonra vardığınız sonuç nedir? Sizi kişisel olarak etkileyen bir deneyim oldu mu?

Beyrut’ta çok sayıda kurtarma ekibi konuşlandırıldı ve sahada koordineli bir şekilde birlikte çalıştı. Kayıp insanlardan hiçbirinin yerini bulamamış ve onları canlı kurtaramasak bile Lübnan hükümeti ve akrabalarına -üzücü de olsa- arama yaptığımız bölgede hayatta kalan kimsenin olmadığına ve arama ve kurtarma operasyonu aktifken sonlandırılabilirdi.

Tüm görevlerimizde olduğu gibi Beyrut halkının yardımımıza olan minnettarlığı ve halk içindeki dayanışma bu kez de beni özellikle etkileyen ve görevlerimiz için bana her zaman güç veren bir nokta oldu.

Röportaj için teşekkürler.

ZKI web sitesinde daha fazla harita var.