Stockholm’de ırkçılık aksisi miting: ‘Örgütlenmemiz gerekiyor’

bencede

New member
Ahmet Tirej Kaya

İSVEÇ
– İsveç’in başşehri Stockholm’de 18 parti ve demokratik kitle örgütü tarafınca ırkçılık aykırısı miting düzenlendi. “Irkçılığa karşı dayanışma için” sloganıyla duyurulan miting, Norrmalm Meydanı’nda yapıldı.

11 Eylül’de düzenlenen seçimlerde neo-Nazi hareketinden doğan bir siyasi parti olan İsveç Demokratları’nın (SD) ikinci parti olması ve sağ bloğun bu partiyle iş birliğine yönelmesi, biroldukca kesimde tedirginlik yarattı. Geçtiğimiz günlerde Göteborg ve Malmö’de yapılan mitinglerin akabinde, dün Stockholm’de de beşerler sokağa çıktı. Seçim çalışmaları boyunca hiç bir aktiflikte dolmayan Normalm Meydanı, seçimden bir hafta daha sonra çok sağın yükselişine karşı binlerce kişinin katıldığı bir şova mesken sahipliği yaptı.

Fotoğraf: Julia Lindblom

‘İSVEÇ’İN IRKÇILIĞA KARŞI BİRLEŞTİĞİNİ GÖSTERMELİYİZ’

“Irkçılığa karşı Stockholm” pankartının açıldığı mitingde konuşma yapan Sol Parti (V) milletvekili adayı ve Black Lives Matter İsveç’in kurucularından Aysha Jones, “Burada bulunmak zorunda olduğum için memnun değilim lakin meydanda bulunanların birçoklarının beyaz insanlardan oluşmasından dolayı memnunum. Bu bana memnunluk ve umut veriyor. Irkçılar benim hoş ülkemi ele geçiremeyecekler. Burası benim ülkem” dedi. Seçim sonuçları için ‘yas tutulmaması gerektiğini’ tabir eden Jones, “Örgütlenmemiz ve İsveç’in ırkçılığa ve Nazilere karşı birleştiğini göstermemiz gerekiyor” diyerek devam etti.

Çevre Partisi’nden (MP) Tomas Beer ise konuşmasında, “Ne yazık ki beşerler sağ bloğa oy verdi. Bölen ve dağıtan bu güçlere karşı koymak zorundayız. Muhtaçlığımız olan rengine ve geçmişine bakmaksızın yakın durmak, işbirliği yapmak ve daha eşit bir toplum için gayret etmek. Daha güzelini yapabiliriz” sözlerini kullandı.

Fotoğraf: Julia Lindblom

‘BURADAYIM ZİRA IRKÇILIK KARŞIYIM’

Parti ve demokratik kitle örgütlerinin bayrak ve sembollerinin kullanılmadığı mitingde, konuşmaların ortak yanı ‘ırkçılığa karşı birleşme’ ve ‘eşit bir toplum için ayağa kalkma’ davetleri oldu. Mitingde yer alan ve daha evvel bu biçimde şovlara epey sık katılmadığını tabir eden Olle Ingemarsson, “Bugün buraya gelmek zorunda hissettim kendimi. Buradayım zira ırkçılık karşıtıyım” dedi.

Miting, şu kurumlar tarafınca organize edildi: Irkçılığa Karşı Hekimler, Afganistan’a İadeleri Durdurun, Milletlerarası Dayanışma için Kızlar, Irkçılığa Karşı 17 Çizgisi, Refugees Welcome Stockholm, Irkçılık Aykırısı Akademi, Sol Parti Stockholm, Feminist İnisiyatif Stockholm, Etraf Partisi Stockholm, Toplumsal Demokrat Öğrenciler, Yeşil Gençlik, Sol Parti Gençliği Stockholm, SSU Stockholm, InteDinFetisch (Instagram hesabı), Yeşil Öğrenciler Stockholm, Emeklilik Hakkı, Stop Asian Hate Sweden, BLM Sweden.