Sırbistan’ın Kosova hududundaki barikatlar trafiği engelledi

bencede

New member
Sırbistan’ın Kosova sonundaki Merdare Hudut Kapısı’na Sırplar tarafınca barikat kurulduğu bildirildi. Merdare yakınlarındaki Kursumlija Köyü sakinlerinden yaklaşık 20 kişilik bir kümenin, kamyon ve traktörlerle barikat kurduğu tabir edilirken, hudut bölgesinde trafiğin durduğu açıklandı.

AA’nın aktardığına bakılırsa, Kosovalı Sırplara dayanak vermek hedefiyle barikat kurulduğuna işaret edilen haberde, son günlerde sıkça kullanılan Niş-Priştine karayolunda uzun kuyruklar oluştuğu bilgisi paylaşıldı. Lokal medyada da yolun Avrupa’dan Kosova’ya gelen gurbetçilerin ülkelerine geçişlerini engellemek için kapatıldığı argüman edildi. Kosova Dışişleri Bakanlığı da “Sırp kabahat örgütleri Merdare’deki hudut noktasını kapattı. Hareket halinde olan tüm gurbetçilerin, Kosova kurumlarından ikinci bir duyuru gelene kadar başka hudut noktalarını kullanmalarını öneriyoruz” açıklaması yaptı

VUCIC, ORDUYU ZİYARET ETTİ

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, bu gece Sırbistan Ordusu mensuplarını ziyaret etti. Vucic, toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Kraljeva ve Raska içinde bir yerde. Sırbistan Ordusu birliklerini ziyaret ettim ve Kosovalı Sırpların temsilcileriyle toplantı için yola devam ediyorum. Adalet ve gerçeğe inanıyorum ancak Sırpların gücüne ve kararlılığına daha oldukça” tabirlerine yer verdi.

Vucic’in, Raska Kışlasında Kosovalı Sırpların temsilcileriyle bir ortaya geleceği belirtilirken, görüşmenin sabah saatlerine kadar devam edeceği kaydedildi.

Eski Sırp polis memuru Dejan Pantic’in gözaltına alınmasıyla bir müddetdir iki ülke içinde tansiyon yaşanıyor. Gözaltı sonucuna reaksiyon gösteren Kosovalı Sırplar, 10 Aralık’tan bu yana Jarinje ve Bernjak hudut geçişlerine kurdukları barikatlarda nöbet tutarken, bugün prestijiyle yeni barikatlar da kuruldu. (DIŞ HABERLER)