Şili’de orman yangınları: 23 meyyit, 979 yaralı

bencede

New member
Şili’nin orta ve güney bölümlerinde tesirli olan orman yangınlarında ömrünü kaybedenlerin sayısı 23’e yükseldi. Cumhurbaşkanı Gabriel Boric’ın biroldukca kentte ‘ulusal acil durum’ ilan ettiği ülkede, alevlerin denetim altına alma eforlarının zorlaştığı açıklandı.

1100 KİŞİ BARINAKLARA SIĞINDI

Reuters’ın aktardığına göre 1100’den çok kişi barınaklara sığınırken, yangınlar niçiniyle en az 979 kişi yaralandı. İçişleri Bakanı Carolina Toha, “Hava şartları, yayılan (yangınları) söndürmeyi fazlaca zorlaştırdı ve durum daha da kötüleşiyor” tabirlerini kullandı.

231 YANGINDAN 80’İ SÜRÜYOR

Ulusal Ormancılık Kurumu (CONAF), toplam 231 orman yangınından 80’inin etkin olarak sürdüğünü ve 151’inin denetim altında olduğunu deklare etti. Hükümet yetkilileri, İspanya, ABD, Arjantin, Ekvador, Brezilya ve Venezuela hükümetlerinin uçaklar ve itfaiyeciler de dahil olmak üzere yardım teklif ettiğini bildirdi.

Şiddetli yangınlardan en hayli Nuble, Biobio ve La Araucania bölgelerinin etkilendiği kaydedildi. Öte yandan, cuma günü La Araucania’da bir acil durum dayanak helikopterinin düşmesi kararı pilot ve bir teknisyen ömrünü kaybetti. (DIŞ HABERLER)