Peru’da siyasi kriz: Protestolarda ölenlerin sayısı 23’e çıktı

bencede

New member
Peru’da, eski cumhurbaşkanı Pedro Castillo’nun 7 Aralık’ta Kongre’de nazaranvinden azledilip cezaevine gönderilmesinin akabinde başlayan protestolarda ölenlerin sayısı 23’e çıkt Kamu Denetçiliği Ofisi datalarına bakılırsa, ölenlerden 19’u polis ile göstericiler içinde çıkan arbedede ömrünü kaybetti. olaylarda yarısı polis olmak üzere 569 kişinin de yaralandığı kaydedildi.

2 BAKAN İSTİFA ETMİŞTİ

Protestolardaki vefatlar niçiniyle, 6 gün evvel yemin eden kültür ve eğitim bakanları bakılırsavlerinden istifa ettiklerini duyurmuştu.

Eğitim Bakanı Patricia Correa, yeni Cumhurbaşkanı Dina Boluarte’ye hitaben yazdığı istifa mektubunda, tüm Perulu öğrencilerin demokratik ve kurumsal çerçeveler ortasında eğitim hakkını garanti altına almak için bu misyona geldiğini hatırlattı. Correa istifa mektubunda, “Ülkemiz demokratik inançlar, sisteme hürmet ve beraberinde son birkaç saat ortasında ne yazık ki ihlal edilen her bir Peru vatandaşının fizikî bütünlüğü ve hayatını tehdit eden büyük çaplı siyasi krizle karşı karşıyadır. Eğitim Bakanlığı bakılırsavimden geri dönülemez biçimde istifa ediyorum” sözünü kullandı.

AA’nın aktardığına nazaran, Kültür Bakanı Jair Perez de Cumhurbaşkanı’na sunduğu istifa mektubunda, protestolardaki ölümlere dikkati çekerek, şunları kaydetti: “Ülkede meydana gelen şanssız olaylar, telafisi mümkün olmayan kardeşlerimin kaybı, hükümetinizdeki kalıcılığımı sürdüremez kılıyor. Kültür Bakanlığı vazifemden geri dönülemez biçimde istifamı sunarım.”

Ne olmuştu?

Castillo, Kongre tarafınca 7 Aralık’ta “kalıcı ahlaki yetersizlik” suçlamasıyla nazaranvinden azledilmişti. Castillo’nun ayrıyeten “kamu işlevlerini gaspetmeye, devlet yetkilerinin işleyişini engellemeye ve anayasal nizamı ihlal etmeye” çalıştığı ileri sürülmüştü. Pedro Castillo, Kongreyi feshetme ve ulusal acil durum hükümeti kurma sonucunın akabinde gözaltına alınmıştı. Castillo’nun 7 Aralık’ta Kongrede nazaranvinden azledilip cezaevine gönderilmesinin akabinde ülke genelinde protestolar başlamıştı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Boluarte, Castillo’nun misyonundan alınmasının akabinde ülkenin yeni cumhurbaşkanı olarak 8 Aralık’ta yemin etmişti. Boluarte, 11 Aralık’ta siyasi çatışmanın sona ermesi için erken seçim teklifinde bulanacağını açıklamıştı.

Birleşmiş Milletler (BM), 12 Aralık’ta, Peru’da devam eden hükümet tersi protestolarda şiddetin arttığını ve durumun daha da berbata gidebileceğinden tasa duyulduğunu bildirmişti. Ülkede protestoların devam etmesi üzerine 14 Aralık’ta OHAL ilan edilmişti. (DIŞ HABERLER)