Ostrava-Jiu'daki dairelerin bakımı kapıcılar tarafından yapılacak. Yarısından fazlası kadın

bencede

New member
Ostrava-Güney'deki belediye binası binası
| Fotoğraf: Maliye Bakanlığı Arşivi BUGÜN

“Şu anda değeri iki milyar kronun üzerinde olan 5.225 daireyle ilgileniyoruz. Bunlardan 2.110'unda kapıcı görevini belirledik” dedi bölge belediye başkanı Martin Bednář. “Bir kapıcının varlığı, meydana gelen hasarın giderilmesinde ve apartmanların bakımında ortaya çıkan maliyetleri azaltabilir.”

İlçede insanların bakıcılarının olmaması ilk kez olmuyor. Konut yönetimi başkanı Blanka Jaloviecová, “Onları yaklaşık altı yıl önce işe aldık” diye açıkladı. “Onlar ofisin çalışanlarıydı ve her zaman birkaç evin sorumlusu vardı.”

2026 yılına kadar sürecek Bekçi-Önleyici projesine yeni 19 kapıcı dahil oldu. Bunlardan üçü, birden fazla mülkten sorumlu saha çalışanlarıdır. Geriye kalan 16 kişi de bakımlarını üstlendikleri evlerde yaşıyor. 77 yaşındaki Miroslav Krenžel de bu gruba dahildir.

“25 yılı aşkın süredir yaşadığım Husova Caddesi'ndeki evin bakımını ben yapıyorum. Daha önce burada temizlikçilik yapmıştım. Şimdi bana göreve dönmek isteyip istemediğimi teklif ettiklerinde kendi kendime neden olmasın dedim. Miroslav Krenžel, “Her zaman bir şeyleri tamir etmekten hoşlanırım ve tamamlanan çalışma arkamda görülebildiğinde, kendime her zaman insanların burada bana hala ihtiyacı olduğunu söyleyebilirim.” diye tanımladı Miroslav Krenžel.

“Apartmandan çıkmakta, vandallarla kavgayı çözmekte ya da gece bardan dönen kabadayı bir grubu disipline etmekte hiçbir sorunum yok. Aynı şekilde kombinin contasını da tamir edeceğim, bozuk bir ampulü ya da içine anahtar sıkışmış bir kilidi değiştireceğim.''

Çoğunlukla tamamen erkek işi olmasına rağmen, Güney Ostrava'daki kapıcıların on bir tanesi kadındır. Konut yönetimi başkanı Blanka Jaloviecová'ya göre, erkek meslektaşları kadar iyi performans gösteriyorlar.

Domovník-Preventista pilot projesi belediye binası tarafından üç yıllığına açıldı. Blanka Jaloviecova, “Kapıcılar kendilerini kanıtlarsa, tüm evlerde onları işe alma ihtimalini göz ardı etmiyoruz” dedi.