Macron’dan ‘zafer’ konuşması: Biroldukça yurttaş beni destekledikleri için değil, çok sağı engellemek için oy verdi

bencede

New member
Fransa’da Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci cinsinde 58,20 oy oranıyla bir daha Cumhurbaşkanı seçilen Emmanuel Macron, Eyfel önünde ‘zafer’ konuşması yaptı.

Yeni devir için ‘yenilenmiş bir yöntem’ kelamı veren Macron “ikinci periyodunun çalkantılı, lakin Fransa için tarihi” olacağını söylemiş oldu.

“5 yıllık dönüşümden, keyifli ve sıkıntı vakit içinderdan, istisnai krizlerden daha sonra, 24 Nisan 2022’nin bu gününde, çoğumuz önümüzdeki 5 yıl boyunca ülkemize başkanlık etmem için bana güvenmeyi seçti” diyen Fransa Cumhurbaşkanı Macron şu biçimde devam etti: “Fransızların inancına sahip olduğum için memnunum, bunun ne gerektirdiğini biliyorum.

Akademik, kültürel ve teşebbüsçü güçlerimizi özgürleştirmek için çalışmaya, üretmeye dayalı hümanist, cumhuriyetçi, toplumsal, ekolojik bir proje seçtiniz.

Biroldukça yurttaşımın beni desteklemek için değil, çok sağı engellemek için bana oy verdiğini biliyorum, onlara teşekkür ediyorum.

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci çeşidinde bana oy vermemeyi seçenler ve çekimser kalanların sessizlikleri, bizim de cevap vermemiz gereken bir seçimi reddetme manasına geliyordu…

Şu andan itibaren, artık bir tarafın adayı değil, tüm tarafların lideriyim. Biliyorum ki bugün çok sağı seçen biroldukca yurttaşımız ve bu projeyi seçmelerine niye olan öfke ve uyuşmazlıkların da bir karşılık bulması gerekiyor. Bu benim sorumluluğum…” (HABER MERKEZİ)