Kundaklama saldırısından bir gün önce Natálka'yı oynarken görmüş. Daha sonra yanan kızın fotoğraflarını çekti

bencede

New member
Fotoğrafın yazarı, editör foto muhabiri Alexandr Satinsky, tesadüfen Natálka'yı, kızın hayatını sonsuza dek değiştiren 17-18 Nisan 2009 arasındaki kader gecesinden sadece bir gün önce gördü.

Amatör yarışlara katılan bir bisiklet tutkunu için Vítkovsko, düzenli sürüşler için popüler bir yerdi. Engebeli bir arazi ve Ostrava'nın çevresine göre çok daha az araba, neredeyse ideal bir bölge.

“Kundaklama saldırısı Cumartesi'yi Pazar'a bağlayan gece meydana geldi. Cumartesi günü Vítkov'daki Opavská Caddesi'ndeki evin önünden geçtim. Mahalle çocuklarının orada oynadığını biliyordum ve o gün de öyleydi. Ayrıca üç tekerlekli bisiklet veya fedai üzerinde küçük bir kızın güldüğünü ve evin içinde dolaştığını da fark ettim” diye anlatıyor foto muhabiri.

Ayrıca çocukları, kendilerine araba çarpabileceği ihtimaline karşı yolda araç kullanmayı bırakmaları konusunda uyardı. “Eh, pek faydası olmadı. Bu yüzden sadece fren yaptım ve yola devam ettim. Birkaç saat içinde orada bu kadar dehşetin yaşanacağını asla hayal edemezdim,” diye içini çekti Alexandr Satinsky.

Gece yarısından önce, neredeyse tam on beş yıl önceki gün, dört genç David Vaculík, Jaromír Lukeš, Ivo Müller ve Václav Cojocaru aynı yere geldi. Eve 3 adet molotof kokteyli atıp kaçtılar.

İçeride sekiz kişi uyuyordu; bunlardan üçü – Natálka, annesi Anna Siváková ve babası Pavel Kudrik – sözde Molotof kokteyllerinden birinin uyudukları yatağın üzerine düştüğü iddia edildiği için yanıklar yaşadı.

Natálka kendini Ostrava Üniversitesi Hastanesi Yanık Merkezi'ndeki uzmanların bakımına bıraktı. Birincil doktor ve doktorlar ekibinin başkanı Zdenka Crkvenjaš'ın liderliğindekiler kesinlikle mükemmel bir iş çıkardı ve küçük kızı kurtardı.

Ve foto muhabiri Satinsky, bu kez yanan evin fotoğraflarını çekmek için tekrar Vítkovo'nun eteklerine gitmek zorunda kaldı ve saldırıdan bir haftadan kısa bir süre sonra da Natalka ve annesini hastanede görmek için hastaneye gitmek zorunda kaldı.

“Tabii ki iznimiz vardı. Ancak çok zorlayıcıydı, Natálka yaşadığı dehşetten sonra her yabancıdan korktuğu için sadece birkaç fotoğraf çekip bir süre sonra oradan ayrıldım. Saldırıdan önceki gün evin önünde nasıl eğlendiğini hatırlamak imkansızdı” diye anlattı ve daha sonra kızın birkaç kez daha fotoğrafını çektiğini ekledi.

Ve ayrıca onun acı çekmesini suçlayanlar. Polis dört faili, suçtan yaklaşık dört ay sonra, Ağustos 2009'da yakaladı. Irkçı saikle cinayete teşebbüsle suçlandılar. Duruşma ertesi yılın mayıs ayında başladı ve karar beş ay sonra açıklandı.

Savunma, örneğin genç adamların kimseyi incitmek istemediklerini ve evin harap durumuna dayanarak evde oturulmadığına ve yalnızca çalıntı eşyalardan oluşan bir depoyu tasfiye ettiklerine inandıklarını belirtti.

Ancak mahkeme buna inanmadı ve Vaculík, Lukeš ve Müller cinayete teşebbüs ve başkasının malına zarar vermekten 22 yıl hapis cezasına çarptırılırken, hiçbir zaman cezalandırılmayan Cojocar 20 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Temyiz Mahkemesi daha sonra Müller'in cezasını iki yıl azalttı. Kararlar nihayet Yargıtay tarafından onaylandı.

Tepkilerin çoğunluğu cezanın ağır olduğunu değerlendirdi ancak ırkçı imalar ve ağır sonuçlar da uygun görüldü. Tam tersine örneğin dönemin cumhurbaşkanı Václav Klaus, cezaların miktarına şaşırdığını, bu cezaların orantısız derecede yüksek olduğunu düşündüğünü ve zaten benzer eylemleri engellemeyeceğini belirtti.

Daha düşük cezalar alan faillerden ikisi geçen yıl şartlı tahliyeyle serbest bırakılırken, diğer iki kundakçı ise halen demir parmaklıklar ardında bulunuyor. Hepsi dokuz milyon tazminat ödemek zorunda. Bazıları deniyor, bazıları ise iddiaya göre yapmıyor.

Bugün, yüzden fazla ameliyattan sonra on yedi yaşındaki Natalie, evinde ya da tanınmış bir takımda kendini çok iyi hissediyor. Ama her şey yolunda değil. Pahalı merhemlere ihtiyacı var ve daha sonraki operasyonların olasılığı oldukça yüksek. “Natálka içine kapanık biri, çok fazla arkadaşı yok ama okulda onu seviyorlar. O cesur bir kız. Ama asla unutmayacağız” dedi annesi.

Alexandr Satinsky de unutmayacak, sonuçta geçen yıl, bahsi geçen iki suçlunun Mírov'daki hapishaneden şartlı tahliyesini fotoğraflamıştı. “Bu, otuz yıldır medyada belgelediğim en kötü vakalardan biri. İnşallah bir daha böyle bir şey yaşanmaz” diye konuştu.