Jeff Bezos’tan Twitter’ı satın alan Musk’a: Çin’e avantaj sağlayacak mı?

bencede

New member
Amazon’un kurucusu Jeff Bezos, Elon Musk’ın Twitter’ı satın almak için yaptığı 44 milyar dolarlık muahedenin Çin’e avantaj sağlayıp sağlamadığını sordu. Twitter, dünyanın en güçlü insanı olan Musk’ın değerli ticari çıkarlarının bulunduğu Çin’de engelli durumda.

Kendisini söz özgürlüğü savunucusu olarak nitelendiren ve Twitter’ın içerik denetleme siyasetini eleştiren Musk, şirketi satın almak için pazartesi günü muahedeye vardı. Musk’ın Twitter’a sahip olmasının eski ABD Lideri Donald Trump da dahil olmak üzere yasaklı bireylerin geri alınması manasına geleceği bekleniyor. Musk attığı bir tweet’te şunları söylemiş oldu: “Umarım en makus eleştirmenlerim bile Twitter’da kalır, zira tabir özgürlüğü budur.”

Musk’ın Tesla şirketi üretim ve araç satışları için büyük ölçüde Çin’e bağlı olduğundan, muahedenin Twitter’ın Çin içerik siyaseti için ne manaya geleceğine dair sorular da var.

Jeff Bezos, attığı tweette “Çin, toplumsal medya platformu üzerinde nüfuza sahip oldu mu?” diye sordu. Bezos sonrasındasında “Bu soruya benim yanıtım muhtemelen hayır. Tesla için Twitter sansüründen fazla Çin’deki durumu daha karmaşık. Lakin Musk bu karmaşıklıkların üstesinden gelebilecek biri” dedi.

Reuters’ın haberine bakılırsa, Çin Dışişleri Bakanlığı salı günü yaptığı açıklamada, Pekin’in Twitter’ı etkilemek için Tesla’yı kullanmaya çalışabileceğine dair spekülasyonların temelsiz olduğunu söylemiş oldu. (DIŞ HABERLER)