İstifa tek seçenekti, bölgedeki politikacılar Krkoška davasına tepki gösterdi

bencede

New member
Bölge ofisi, bugünkü mahkeme kararına yanıt olarak vali Jan Krkoška'nın görevinden istifa ettiğini duyurdu.

“Aynı zamanda bölge temsilciliği görevinden de vazgeçiyor. Yarın, koalisyon 'bölgesel hükümetinin' liderleri – ANO, ODS ve TOP 09, KDU-ČSL ve ČSSD kulüplerinin başkanları bölge ofisinde bir sonraki eylem planını tartışacaklar” dedi bölge sözcüsü Nikola Birklenová.

Böylece Moravya-Silezya Bölgesi, dört yıllık bir seçim döneminde üç valiye sahip olan ilk bölge olacak ve istenmeyen rekorun sahibi oldu.

Krkoška, bir önceki uzun süreli vali Ivo Vondrák'ın yerine geçen Haziran ayında vali oldu. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Andrej Babiš'in rakibi Petr Pavl'ı destekledikten sonra bu görevden ayrıldı.

EVET, büyük ihtimalle Bělica'yı vali olarak önerecek

“İnsani olarak üzgünüm, çünkü sekiz yıldır birlikte çalışıyoruz ama siyasi olarak başka bir çözüm mümkün değil. Tüm bu süre boyunca bu tür sorunları olduğundan hiç bahsetmedi” dedi KDU-ČSL koalisyonundan bölgesel milletvekili Lukáš Curylo.

Ona göre, sonbaharda yapılacak bölge seçimlerinde yeni valinin seçileceği olağanüstü bir bölge konseyinin bir an önce toplanması gerekiyor. Curylo, “Sıra EVET hareketinde, bırakın başka birini teklif etsinler” dedi.

iDNES.cz'nin bulgularına göre ANO hareketi, Havířov'un mevcut bölge temsilcisi, yardımcısı ve belediye başkanı Josef Bělica'ya vali olmayı teklif edecek. Henüz cep telefonunu açmadı ancak adaylığı, ANO hareketinin başka bir bölgesel temsilcisi olan Silezya Ostrava belediye başkanı Richard Vereš tarafından dolaylı olarak onaylandı.

“Bay Bělica bizim muhtemel adayımız. Sonbaharda yapılacak bölgesel seçimlerde liderimiz olacağı varsayılmıştı, dolayısıyla bir başkasının bu sorumlu görevi birkaç aylığına üstlenmesi mantıksız” diye açıkladı Vereš.

Korsan: Çok yazık

Hetman Krkoška'nın çabuk sonu için çok üzgün. Vereš, “Bu talihsizlik ama eski valinin bir erkek gibi buna karşı çıkıp itirafta bulunmasına ve istifa etmesine sevindim” dedi. Krkoška'nın suçla ilgili sorunlarını uzun süre gizlediği yönündeki itiraza Vereš, “Bu konuda hiçbir şey bilmiyorum, sadece yaklaşık üç hafta önce suçlandığını açıkladığı bilgisine sahiptim” dedi.

Tesadüfen, Moravya-Silezya ANO hareketinin bu Cumartesi bölgesel bir toplantısı var. Hareketin başkanı Andrej Babiš'in de gelmesi bekleniyor.

Muhalefet milletvekili Zuzana Klusová (Korsanlar) istifanın akla gelebilecek tek seçenek olduğu konusunda hemfikir. Klusová, “Bu Bay Krkoška, ANO izabe tesisi ve koalisyon için bir utanç” dedi ve Krkoška'nın geçen Haziran ayında valiliğe aday gösterildiğinde soruşturulduğunu, muhtemelen suçlandığını ve hatta suçlandığını bilmesi gerektiğini ekledi. . “Ve davranışını nasıl düzelteceğimi anlamıyorum” diye belirtti.

Şimdi ANO hareketinin bundan sonra kimi aday göstereceğini görmeyi bekliyor. Klusová, “Eğer Bay Bělica ise onu desteklemeyeceğiz, çünkü bizce bu durum çamurdan su birikintisine dönüşecek” diye belirtti.