Hava haritaları ile dünya çapında yardım – Haberler

Hasan

New member
Alman Havacılık ve Uzay Merkezi (DLR) ve kar amacı gütmeyen yardım kuruluşu ISAR Germany, 2016’dan beri işbirliği ortağıdır. Birlikte, kriz ve afet yönetimi alanında kullanılmak üzere yeni teknik gelişmeler test edilir ve kullanılır. Kasım 2022’nin sonunda, DLR Optik Sensör Sistemleri Enstitüsü, ISAR Almanya tarafından Weeze Eğitim Üssü’nde düzenlenen tam ölçekli bir SAR (Arama ve Kurtarma) tatbikatına katıldı. DLR tarafından oluşturulan hava haritaları ilk kez Birleşmiş Milletler’in merkezi bilgi platformuna entegre edildi.

Helikopter kazalarında ve toprak kaymalarında yardım alıştırması yapın

Weeze’deki alıştırma, çeşitli simüle edilmiş ve gerçekçi dağıtım senaryolarını içeriyordu. Örneğin bir helikopter kazasında ve heyelanda kurtarma süreçleri test edildi. Görev, yaralıların yerini tespit edip kurtarmayı, tedavi odasına nakletmeyi ve yerinde tıbbi bakımı içeriyordu. DLR Optik Sensör Sistemleri Enstitüsü güvenlik araştırma departmanından ekip, tatbikat kapsamında iki şekilde destek verdi.

İlk kez, DLR meslektaşları ileri ekibin bir parçası olarak tam ölçekli bir ISAR tatbikatına katıldı. ISAR Almanya bunu, çeşitli disiplinlerden (yönetim, yer, kurtarma, tıp) şu anda altı afet çalışanından oluşan ve bir olaydan hemen sonraki ilk sekiz ila on iki saat içinde durumu yerinde değerlendirmek için potansiyel bir görev ülkesine seyahat eden bir ekip olarak anlıyor. kaydetmek, resmi kurumlara olası yardımı teklif etmek ve gerekli izinler için paydaşlarla bağlantılar kurmak. Bu, ISAR ana ekibini etkinleştirebilmek için resmi bir yardım talebi alma amacına hizmet eder. Bu daha sonra genellikle bir afet olayından 24 ila 36 saat sonra operasyon alanına gönderilir.

Ayrıca DLR çalışanları, gerçek zamanlı durumsal farkındalık için enstitüde geliştirilen drone tabanlı sistemi kullandı. Canlı haritalama sayesinde, sahadaki acil durum ekipleri, afet bölgesi ve operasyon alanı hakkında hızlı bir şekilde genel bakış elde edebildi ve bu sayede durumun netleşmesine katkıda bulundu. “Dronların kullanımı ve ürettikleri veri ve bilgiler, afet bölgesinde verimli operasyonel yönetim için ilgili bir temel oluşturuyor. ISAR Almanya Başkanı Dr. Daniela Lesmeister, “Özellikle, durumsal farkındalık için güvenilir bilgilerin hava araştırmasıyla bize hızlı bir şekilde iletilme hızı, operasyonlar sırasında kurtarma ekiplerimiz için belirleyici bir avantaj ve büyük bir destektir” diyor.

Gerçek zamanlı durum resmi

İlk kez, ABD havacılık şirketi SpaceX’in Starlink uydu ağı aracılığıyla mevcut altyapıdan bağımsız olarak durum resminin gerçek zamanlı olarak başarılı bir şekilde iletildiği gösterildi. Bu yetenek sayesinde, DLR Canlı Haritalama Sistemi ile oluşturulan durum haritaları, uluslararası operasyonlarda ve telekomünikasyon altyapısı tahrip olduğunda bile dünyanın herhangi bir yerindeki görev güçleri ve bilgi platformları ile anında ve dünya çapında paylaşılabilir.

İşbirliğinin birincil amacı, DLR tarafından oluşturulan gerçek zamanlı durum haritalarının BM’nin merkezi bilgi platformu ISARAG Koordinasyon Yönetim Sistemine (ICMS) doğrudan entegrasyonudur. Bu önemli adım da tatbikat sırasında ilk kez gösterildi. Acil bir durumda, hava fotoğraf haritaları artık ülkedeki tüm Kentsel Arama ve Kurtarma (USAR) ekiplerine, kendi ülkelerindeki merkezlerine ve merkezi BM kriz yönetimi ekibine otomatik olarak dağıtılıyor. Bu sayede DLR, teknolojilerinin uluslararası yardım operasyonlarında etkin kullanımına önemli bir katkı sağlamaktadır. ISAR Almanya ile DLR arasındaki işbirliği anlaşması, Mayıs 2022’de beş yıl daha uzatıldı.