Federal Meclis üyesi Ronja Kemmer, DLR Ulm’de kuantum teknolojilerini öğreniyor

Hasan

New member
Bundestag üyesi Ronja Kemmer, Ulm’deki Alman Havacılık ve Uzay Merkezi’nde (DLR) kuantum araştırmasının gelecek vaat eden uygulamalarını öğrendi. 10 Ocak’ta DLR Kuantum Teknolojileri Enstitüsü’ne yaptığı ziyarette, CDU’nun Ulm seçim bölgesinden milletvekili, kuantum tabanlı anahtar teknolojiler hakkında bir fikir edindi.

Uygulamaya her zaman göz atın

DLR Kuantum Teknolojileri Enstitüsü Başkanı Dr Lisa Wörner, güncel araştırma çalışmalarını ve çok çeşitli olası uygulamaları sundu. “Temel araştırma sonuçlarımızı uygulamaya koymak istiyoruz. Uzay yolculuğu, günlük hayatın her alanı için kuantum teknolojileri geliştirmemizi sağlayan bir katalizördür. Örneğin, DLR’de geliştirilen kuantum teknolojileri finansal hizmetler, lojistik veya sağlık hizmetlerinde kullanılabilir. Bu yenilikçi teknolojiler, özellikle iklimin korunması için ölçüm verilerinin toplanması söz konusu olduğunda önemli bir katkı sağlayabilir,” diye vurguluyor enstitü başkanı. DLR böylece gelecekteki gelişmeler için önemli bir itici güç sağlıyor ve Almanya’nın uluslararası rekabette rekabet edebilirliğini güçlendirmeye katkıda bulunuyor.

Santimetre hassasiyetinde uydu navigasyonu

Navigasyon, telekomünikasyon, veri aktarımı veya hava durumu tahminleri olsun, her gün uydu hizmetlerini kullanıyoruz. Ulm DLR araştırmacıları, yüksek hassasiyetli uydu navigasyonu için yeni kuantum tabanlı ölçüm cihazları üzerinde çalışıyor. Dr. .Lisa Worner. “Şu anda cihazları Uluslararası Uzay İstasyonu ISS’deki testleri için hazırlıyoruz.”

Uzayda kullanım için son derece sağlam mikro ve nanoyapılar

Ulm’deki DLR bilim adamları, kuantum teknolojilerini minyatürleştirebilmek için mikrometre ve nanometre ölçeğinde süreçler geliştiriyorlar. Bu şekilde, karmaşık ölçüm sistemleri bile uzayda kullanılmak üzere küçültülebilir. “Tüm uzay uygulamalarında olduğu gibi, enstrümanları küçük, hafif ve aynı zamanda görev boyunca otomatik ve güvenilir bir şekilde çalışacak kadar sağlam yapmak zordur. Yakın işbirliği içinde süreçleri ve cihazları prototip olgunluğuna getirme hedefini takip ediyoruz. endüstri ile” diyor Dr. Lisa Worner.

Quanta ile güvenli iletişim kurun

DLR Kuantum Teknolojileri Enstitüsü ayrıca dünya çapında, dokunma korumalı uydu veri iletimi için şifreleme yöntemleri ve sistemleri üzerinde çalışıyor. Anahtar bir teknoloji sözde kuantum kriptografidir. “Merkezi eleman, dolaşık fotonlardan, yani hafif parçacıklardan üretilen paylaşılan bir anahtardır. Bu tür anahtarları dünya çapında üretebilmek için fotonları depolamak gerekir. Bu, uzayda henüz mümkün olmadı” diye açıklıyor Dr. Lisa Worner, “Bu amaçla, dolaşık sistemler ve fotonik depolama sistemleri oluşturmak için yeni yöntemler araştırıyoruz. Bunu yapmak için, özellikle lazer kaynakları alanındaki uzmanlığımızı birleştiriyoruz. , karmaşık kuantum sistemlerinin ve uzay yolculuğunun kontrolü. Karşılık gelen süreçler, örneğin küresel veri hizmetleri ve güvenli İnternet için önemli bir rol oynar.