Doğuştan beyin kusuru olan Mal Stzka hamile kalamadı ve çocuk doğuramadı

bencede

New member
Stzka, oradaki hamamlarda yalnızca yetişkin hastaların banyo yaptığı bir dönemde Karvint uzmanlarının yardım ettiği ilk çocuk oldu. Lzn Darkov’un genel yayın yönetmeni halam Pavlna Filipi tarafından halledildi.

Stzinka beş yıl önce doğduğunda sağlıklı bir çocuk olduğu belliydi. Ancak Pavlna Filipi, ilk doğum gününde doktorların doğuştan beyin malformasyonu teşhisi koyduğunu hatırladı.

Hastalık davet edildi korpus kallozum agenezisi sağ ve sol beyin yarıküreleri arasında bir bağlantı olduğu anlamına gelir. Daha sonra doktorlar onun, boy, kemik deformasyonları ve terleme sorunlarına neden olan nadir bir genetik bozukluk olan Alazami sendromuna sahip olduğunu keşfetti. Estonya’da yalnızca iki çocuğa ve dünyanın başka yerlerinde yaklaşık bir düzine çocuğa bu sendrom teşhisi konuldu.

İlk tahmine göre kızın bırakın evlenmeyi, yürümesi, konuşması bile yasaktı. Ama Karvin’deki rehabilitasyon sayesinde durum farklı. Bugün Stzinka yürüyor, yolda gidiyor ve yağmur yağdığını hayal ediyor. Birçok profesyonel için Dvky Teyze’nin bu kadar ilerleme kaydetmesi şaşırtıcıydı.

Ve ilk başta çocukların rehabilitasyonu için özel bir bölüm kurma fikrinin arkasında bu yarışın olduğu bir sır değil. Nedeni basit. Çocuklar bile benzersiz robotik araçlarımızın çoğunu kullanabilir. Ve bu sayede birbirimizle anlaşabiliyoruz; biri bana yardım ettiğinde gerçekten de yardım etmesi gerekiyor, diye ekledi Filipi.

Lzn Darkov, 13. yüzyılda bir kömür madeninden çıkan iyodobromin suyunu ve modern rehabilite yöntemini kullanıyor. Geçtiğimiz yıl Avrupa Atletizm Birliği’nin uzman jürisi tarafından robotik aletlerle donatılmış yenilikçi bir kafatasıyla ödüle layık görüldüler.