DLR, Quantum-Systems GmbH ile işbirliği anlaşması imzaladı

Hasan

New member
Alman Havacılık ve Uzay Merkezi’nin (DLR) görevlerinden biri, geniş uygulama için en son teknolojileri daha da geliştirmek ve böylece bilgi transferini teşvik etmektir. Endüstri ve araştırma arasındaki güçlü ortaklıklar, etkili yeniliklerin anahtarını oluşturur.

Bunun DLR’de gerçekleştirildiği yerlerden biri, Optik Sensör Sistemleri Enstitüsü’ndeki Helmholtz Yenilik Laboratuvarı OPTSAL’dir (kısaca: Durumsal Farkındalık Laboratuvarı için Optik Teknolojiler). Burada araştırmacılar, yeni optik teknolojiler ve durumsal farkındalık yöntemleri üzerinde kullanıcılar ve endüstriyel ortaklarla birlikte çalışır. DLR ve Quantum-Systems GmbH arasında imzalanan iş birliği anlaşması ile OPTSAL, uzun vadede uygulama alanı da dahil olmak üzere endüstriyel ağını genişletmekte ve buluş potansiyelini büyük ölçüde genişletmektedir.

İnsansız hava araçlarında kullanım için optik cihazların optimize edilmesi

İşbirliği yeni değil. Ama uçuş yönü yok! Alman şirketi Quantum-Systems, insansız hava araçlarının (İHA sistemleri) geliştirilmesi ve üretilmesinde uzmanlaşmıştır. OPTSAL’de, Berlin’deki DLR Optik Sensör Sistemleri Enstitüsü’nün Güvenlik Araştırma ve Uygulamaları departmanı ve Bavyera merkezli şirket, İHA sistemleri için yeni optik aletler geliştirmek amacıyla temel yetkinliklerini birleştiriyor. Ayrıca drone tabanlı haritalama, gözetleme ve keşif için yeni kullanım konseptleri ve genel çözümler geliştirilecek.

İşbirliğinin odak noktası, DLR’de geliştirilen modüler kamera sistemi ailesi MACS (Modular Aerial Camera Systems) ve buna karşılık gelen veri işleme yöntemleridir. Bu, onları Quantum Systems’ın İHA’larında kullanılabilir hale getirmek ve çok çeşitli amaçlar için kullanılabilir kılmakla ilgilidir. Bir uygulama alanı, örneğin, “taktik haritalama” olarak da bilinen güvenilir gerçek zamanlı durumsal resimler aracılığıyla güvenlik güçlerinin operasyonel desteğidir. Gelecekte, bu teknoloji polis ve itfaiye ekipleri tarafından sivil savunma ve afet kontrolünde daha etkin bir şekilde kullanılacaktır.

DLR, 2018 yılında Live-Lage projesinde başlayan işbirliğine şimdi de OPTSAL’da devam ediyor. İlk sonuçlar önümüzdeki birkaç ay içinde sunulacak. Berlinli araştırmacıların büyük planları var ve zaten biliyorlar: OPTSAL, kurtarma ve güvenlik güçlerini durumun kesin bir adım önüne koyuyor. Birlikte – güçlü işbirliği ortaklarıyla.