DLR, nüfusu korumak ve krizleri yönetmek için çözümler sunar

Hasan

New member
11 Eylül 2019 tarihinde Alman Havacılık ve Uzay Merkezi (DLR) Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Pascale Ehrenfreund ve DLR Alman Uzaktan Algılama Veri Merkezi Direktörü Prof. Parlamento Grubu Aerospace ve Forum Aerospace eV’nin DLR’nin küresel zorlukların çözümüne ve sivil nüfusun korunmasına katkıları hakkında bilgi yemeği.

Aerospace Parlamento Grubu ve Havacılık Forumu tarafından ortaklaşa düzenlenen etkinlikte, Prof. Ehrenfreund ilk olarak DLR’nin yapısını ve çalışmalarının stratejik yönelimini tanıttı. Daha sonra Prof. Dech, DLR’nin Yer Gözlem Merkezi ve Uydu Tabanlı Kriz Bilgi Merkezi’nin (ZKI) çalışmalarına genel bir bakış sundu.

Prof. Dech, 2019 yazında Mecklenburg-Batı Pomeranya’daki orman yangınlarıyla mücadelede acil servislerin desteklenmesi örneğini kullanarak, uydu tabanlı bilgilerin tehlikenin önlenmesine yaptığı katkıyı gösterdi. Bu şekilde, tehlike durumu çeşitli ZKI haritaları kullanılarak daha iyi değerlendirilebilir. Diğer şeylerin yanı sıra, bu amaçla çeşitli uydu destekli sensörlerden gelen veriler kullanıldı. ZKI bu optik ve termal verileri derledi ve etkilenen bölgenin güncel durum haritalarını oluşturdu.

Başka bir örnek olarak Prof. Dech, ZKI’nin tropikal siklonlardan etkilenen bölgeleri güncel durum haritalarıyla nasıl desteklediğini sundu. Örneğin toksinlerin nehirlere sızması gibi çevresel zararlar da uydu teknolojisinin yardımıyla belgelenebilir. Bu bilgiler, ilk müdahale ekipleri ve afet yardım çalışanları tarafından krizleri kontrol altına almak ve yardım sağlamak için kullanılır.

Bilgi yemeğindeki katılımcılar, kriz yönetimi ve nüfusun korunması için mevcut teknolojik olanaklardan etkilendiler.