Bölge yeni vergi dağıtımına karşı mücadele ediyor, yarım milyardan fazlasını kaybedebilir

bencede

New member
Bölgeler bu vergilerden örneğin hastaneleri, okulları, sosyal hizmetleri ve yol onarımlarını finanse ediyor. “Adil değil. Biz vatandaş başına 8 bin kron alacağız, oysa bunun iki katını alacak bölgeler var. Mantığa ve ahlaka aykırıdır. Kendimizi savunacağız” diyerek Vali Krkoška'yı eleştirdi.

Moravya-Silezya Bölgesi'nin bir şeyleri değiştirme şansının ne kadar olduğu bir sorudur. Geçtiğimiz hafta on bir bölgenin temsilcileri yeni RUD önerisi lehine oy kullanırken, Moravya-Silezya Ústecký bölgesi ve Prag da buna karşı çıktı.

Krkošek ayrıca yeni vergi paylaşımına ilişkin teklifin nihai şeklinin oluşturulmasından da memnun değil. “Genellikle sadece seçilmiş valiler konuşuldu, dolayısıyla hakkımızda kararlar biz olmadan verildi. Tanımlamayı reddettiğimiz bir karmaşa ortaya çıktı” dedi.

Valisinin selefi Ivo Vondrák (Bölge Kişilikleri) de durumu benzer şekilde görüyor. Her ikisi de yeni parametrenin en kritik noktası gibi görünüyor; katkı miktarının diğer şeylerin yanı sıra bölgedeki belediye sayısına göre belirlenmesi. Vondrák, “Bu, mevcut eğilimin tam tersi olan, belediyeyi daha da bölmeye yönelik savurgan bir girişime yol açacaktır” dedi.

Küba: Bölgenin iddiaları mantıksız

RUD'un bölgelere yeniden dağıtılmasına ilişkin önceki sistem 2005'ten bu yana yürürlükte ve Pardubický veya Jihočeský gibi diğer bölgeler tarafından adil olmadığı düşünülüyordu.

“Moravya-Silezya Bölgesi'nin argümanlarını mantıksız buluyorum. Yeniden dağıtım parametrelerini bölgelerin çoğunun kabul edeceği şekilde ayarlamak mümkündü. Herkesin bu kriterleri tek başına kabul edeceğine inanıyorum çünkü kriterler adil. Ancak daha önce de bazı miktarlar olduğu için bazı insanlar bundan hoşlanmıyor.” Güney Bohemya valisi ve Bölgeler Birliği (ODS) başkanı Martin Kuba, haberi savunuyor.

İki bölge arasındaki karşılaştırmada örneğin Moravya-Silezya nüfusunun çok daha büyük bir kısmının büyük şehirlerde yaşadığına dikkat çekti. “Ve orada bölgelerin bu tür maliyetleri yok. Örneğin küçük köylerden gelen insanlar için ulaşım maliyetlerimiz çok daha yüksek. Sizin devlet eğitim hastaneniz var, bizim yok” diye belirtti Kuba.

Diğer bir argüman ise Moravya-Silezya ve Ústí Bölgelerinin, kömür madenciliğini sona erdirmesi gereken bölgelere yardım etmek için milyarlarca kronluk sübvansiyona sahip olduğu gerçeğidir.

Unucka: Sanki hiç sübvansiyon yokmuş gibi

“Ancak, bu Avrupa parasının kullanımı açıkça katı sübvansiyon koşullarıyla belirleniyor, dolayısıyla örneğin okullar veya yollar için kullanılamaz. Dolayısıyla bunlar kesinlikle vergilerden elde edilen gelirin yerine geçemez” diye yanıtladı Vali Krkoška.

Bölge yardımcısı Jakub Unucka (ODS) da katıldı. “Yeni öneri kabul edilirse, on yıl içinde sanki ağır sanayinin sonuçlarıyla başa çıkmak için hiçbir sübvansiyon almamışız gibi olacak” diye belirtti.

Maliye Bakanlığı da tüm bölgelerin desteklenmesinin ideal olacağını itiraf etti. “Ancak bu pek olası değil. Bakanlığın dış ilişkiler departmanından Štefan Fous, “Bakanlığın yasama sürecini başlatması için önemli bir çoğunluk kabul edilebilir” dedi.

Bakanlık için muhtemelen 11'e 3 oranı yeterli olacaktır. Fous, “Hükümetin müzakereleri için yasama materyalinin hazırlanması konusunda bakanlık, Bölgeler Birliği düzeyinde bölgeler tarafından kabul edilen modeli kabul etmeye hazırdır.” diye doğruladı.