Başvurular başladı. Okullar elektronik uygulamaları övüyor, bölgede pek çok yer var

bencede

New member
Adaylar iki yerine üç okula veya eğitim alanına başvurdu ve başvurularını elektronik ortamda sunabildi. Bu yıl bölgede 11 binin üzerinde dokuzuncu sınıf öğrencisi ortaokulu tercih ediyor.

“Nasıl çalışacağı konusunda endişeliydik. İlk başta elektronik sisteme giriş yapılamayınca panik yaşandı. Ancak geriye dönüp baktığımda her şeyin yolunda gittiğini söyleyebilirim” diye anlatıyor dokuz yaşındaki Martin'in annesi Opava'dan Eva Novotná.

Okullar ayrıca velilerin tedirginliğine de dikkat çekti. “Her şey farklıydı. Ostrava Dilbilgisi Okulu müdürü Olga Havlové Jana Huvarová, ebeveynler çok daha erken ilgilenmeye başladı, çoğu korktu ve çarpık bilgiler de yayıldı.

Okul sirkülasyonu neredeyse yok oldu

Ancak sonuçta başvuranların ezici çoğunluğu elektronik sistemi kullandı. Örneğin Ostrava'daki İnşaat ve Ağaç İşleme Ortaokulu müdürü Lukáš Šubert, “Başvuru sahiplerinin yaklaşık yüzde sekseni elektronik olarak başvurdu” dedi ve diğer yüzde onunun hibrit olarak başvurduğunu, yani verileri elektronik olarak girdiklerini ancak aynı zamanda yazdırıldıklarını da sözlerine ekledi. bunu çıkardı ve okula teslim etti ve onuncusu kağıt başvuru formunu sundu.

Benzer rakamlar, başvuranların yüzde doksanından fazlasının çevrimiçi başvuru yaptığı bölgedeki diğer okullar tarafından da bildiriliyor. Giriş sınavlarını sağlayan Cermat şirketinin verilerine göre dokuzuncu sınıf öğrencilerinin yüzde yetmiş dokuzu elektronik ortamda başvuru yaptı.

Üç ana dal seçtiler ve her birine farklı bir öncelik verdiler. Başarılı bir kabul sürecinin ardından tercih ettikleri şube tarafından otomatik olarak kabul edilecektir. Bu nedenle kayıt fişlerinin teslimi iptal edildi.

“Bunu bir avantaj olarak görüyorum. Büyük oğul iki yıl önce kabul edildi. Daha az istediği okula girdi. Orada kayıt fişini verdik ve diğerine itirazda bulunduk. İtirazında başarılı olduğunda, önce itirazının başarılı olduğuna karar vermek, ardından kayıt kartı için ilk okula gitmek ve ardından onu başlamak istediği yere geri vermek zorunda kaldım” dedi Novotná.

Başvuru sayısına bakıldığında bölgedeki okulların sayısı biraz daha yüksek. Müdür Huvarová, “Ancak, üç okula başvuru imkanı göz önüne alındığında bu mantıklı” dedi. “Ancak öncelikler sayesinde gerçek bir ilginin olduğunu biliyoruz. Ondan önce bize ilk kimin gelmek istediğini bilmiyorduk.”

En yüksek önceliğe sahip olan spor salonu, başvuranların yaklaşık yarısını kaydetmektedir. Bu bile fazlalık, mesela okula 4 yıllık eğitim için 30 öğrenci alıyor, 69 tane öncelikli başvuru var.

Geçen yıla göre 250 daha az dokuzuncu sınıf öğrencisi var

Binanın müdürü Lukáš Šubert de kimin nereye katılmak istediğine dair daha geniş bir genel bakışı takdir ediyor. “Alanımızın ilk etaptaki sayı ve teyitlerine göre iki yüzün üzerinde öğrencimiz olması gerektiğini zaten biliyorum. Bu, üzerinde çalışabileceğim bir kesinlik.”

Bruntál Ortaokulu Teknik Okulu ve İşletme Akademisi müdürü Jan Meca da çalışma alanlarının nasıl doldurulacağına dair daha doğru bir tahminden bahsetti. “Belki bilişim alanında 30 öğrenci alacağız ve 47 birincilik başvurumuz var. Dolayısıyla dolu olacağını biliyoruz.”

Her ne kadar birçoğu kabul prosedürünün ileriki aşamalarını açıklayacak olsa da, akademik alanlar için de durum daha açıktır. “Muhtemelen tesisatçılık ve marangozluk alanlarına yönelik yerlerden daha fazla, birinci öncelikli uygulamalarımız var. Direktör Šubert, “Kuru yapıların duvar ustası ve tesisatçısı için kesinlikle ikinci bir tur olacak” dedi.

Bölgede geçen yıla göre 250 daha az dokuz yaşında çocuk var. Bölge sözcüsü Nikola Birklenová, “İlkokulların son yıllarında 11.239 öğrenci var” dedi. Milli Eğitim Bakanlığı'nın Eğitim verilerine göre ortaöğretim kurumlarına başvuranların sayısı 15.000'in üzerinde ancak buna çok yıllı spor salonları için başvuranlar da dahil. Bölgedeki ortaöğretim okullarının gelecek öğretim yılı için kapasitesi 17.000'in üzerindedir.