Afetlerde yardıma koşanlara destek

Hasan

New member
Alman Havacılık ve Uzay Merkezi’ndeki (DLR) Uydu Tabanlı Kriz Bilgi Merkezi (ZKI), Alman Uzay Ajansı’nın Onur Rozeti’ni aldı. Bununla Alman Havacılık ve Uzay Derneği (DGLR), ekibin doğal afetlerden sonra yer gözlem verilerinin kullanımında ve insani yardımda olağanüstü başarılarını takdir ediyor. ZKI, güncel durum bilgileri sağlamak amacıyla yer gözlem verilerini temin eder ve analiz eder. Afet durumunda yardım kuruluşlarını ve devlet kurumlarını desteklerler. DGLR ödülü, Bremen’de düzenlenen Alman Havacılık ve Uzay Kongresi’nde (DLRK) takdim edildi. Etkinlik, korona pandemisi nedeniyle çoğunlukla sanaldı.

“DGLR Onur Rozeti ile, DLR Uydu Tabanlı Kriz Bilgi Merkezi’nin istisnai başarıları oldukça takdir edilmektedir. DLR bilim adamları, 2004’ten beri dünya çapında afetlerle uğraşıyorlar. ZKI, Uluslararası Sözleşme Alanı ve Büyük Afetler gibi küresel ağlara entegre edilmiştir,” diye açıklıyor DLR Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Anke Kaysser-Pyzalla. “Uzaydan ve havadan gelen verilerin değerlendirilmesi ve işlenmesi, olay yerindeki yardım ve kurtarma çalışanları için önemli araçlardır. Bu noktada, Temmuz ayında Almanya’nın bazı bölgelerinde çok sayıda kişinin hayatını kaybettiği ve büyük hasara yol açtığı sel felaketi bağlamında ZKI’nin hızlı müdahalesi için bir kez daha teşekkür etmek istiyorum.

ZKI, uydu verilerini değerlendirdi ve ilk yüksek çözünürlüklü hava fotoğraflarını uçakta gerçek zamanlı olarak bir DLR kamera ile işledi. Kuzey Ren-Vestfalya ve Rheinland-Palatinate’deki etkilenen bölgelerdeki yardımcılar, böylece hangi altyapıların kurtarma operasyonları için hala kullanılabileceğini hızlı bir şekilde belirleyebildiler. ZKI ayrıca uluslararası alanda önemli bir ortaktır. ZKI, dünya çapında depremler, volkanik patlamalar, tsunamiler, seller, orman yangınları, fırtınalar ve diğer felaketler hakkında güncel bilgiler sağlar. Örneğin Ağustos 2020’de Beyrut limanında meydana gelen şiddetli patlamanın ardından ZKİ öncesi ve sonrası haritaları hazırladı. Materyal, hasara ilişkin ilk genel bakışı sağladı.

ZKI’nin 2004 yılında kurulmasından bu yana araştırma ve geliştirme

“Milenyumun başında, afet yardımı ve sivil güvenlik için uydu verilerinin muazzam potansiyelini fark ettik. O zamanlar bile, konum bilgilerinin kullanıcılara uygun bir şekilde iletilmesini sağlamak için hızlı bir şekilde kullanılabilir hale getirme prosedürlerimizi optimize ettik. 2004 yılında bu amaç için özel olarak kurulan ZKI bu görevi üstlendi. Alman Uzaktan Algılama Veri Merkezi (DFD) Direktörü Prof. Stefan Dech, “Hint Okyanusu’ndaki tsunami veya Elbe ve Tuna’daki seller sırasında ZKI yeteneklerini erkenden kanıtladı” diyor.

2004 yılından bu yana ZKI, 800’den fazla kriz operasyonu gerçekleştirdi. 1500’den fazla kart ve diğer ürünler oluşturuldu. ZKI yıllar içinde araştırmalarını tüm doğal afetleri, insani krizleri ve sivil güvenliği kapsayacak şekilde genişletti.

“Toplum için büyük fayda”

“ZKI’nin haritaları, doğal afetlerle başa çıkmada değerli yardımlar sağlıyor. Ödülü takdim eden DGLR Başkanı Prof. Rolf Henke, ZKI, faaliyetleri ile dünyadaki yaşam için uzay yolculuğunun faydalarının geniş bir kitle tarafından bilinmesine önemli bir katkı sağlıyor” dedi. “ZKI’nin gelişimi, uzay araştırmasının ve hizmetlerde uygulanmasının topluma nasıl büyük fayda sağlayabileceğinin mükemmel bir örneğidir.”

Araştırma ve yenilik en başından beri ZKI’de merkezi bir rol oynamıştır. Farklı uzaktan algılama verileri için değerlendirme yöntemlerinin geliştirilmesi ve bunların diğer verilerle bağlantılandırılması ZKI’deki önemli görevlerdir. Büyük miktarda veriyi otomatik olarak değerlendirebilmek için yapay zeka (AI) yöntemleri araştırılmakta ve kullanılmaktadır.

İçişleri Bakanlığı ile işbirliği

Federal İçişleri, Bina ve Toplum Bakanlığı (BMI) ile DLR arasındaki işbirliğinin bir parçası olarak ZKI, federal makamlar için “ZKI-DE” hizmetini geliştirdi ve 2013’ten 2020’ye kadar başarıyla işletti. Haritacılık ve Jeodezi Ajansı (BKG) – ZKI tarafından verilen eğitimden sonra – federal makamlar için bu operasyonel hizmetleri devraldı. Prof. Stefan Dech, “Bu, DLR uzay araştırmalarından toplumun tüm alanlarına teknoloji transferini sağlamanın ne kadar önemli ve doğru olduğunu gösteriyor” diyor.

Federal İçişleri Bakanlığı ile “IF-Bund – Federal Yönetim için Yenilikçi Uzaktan Algılama” adlı yeni sözleşme yakın zamanda imzalandı. Uzaktan algılamadan elde edilen yeni araştırma sonuçlarının yetkililer tarafından kullanılabilmesini sağlar. Ayrıca ihtiyaca yönelik yenilikler başlatılır.