Aerojel ambalaj plastiğin yerini alabilir – Haberler

Hasan

New member
Aerojeller, örneğin evleri ve uçakları yalıtmak için kullanılabilir. Veya havadaki kirleticileri filtreleyin. Veya yiyecekleri paketleyin – ve bunu da sürdürülebilir ve çevre dostu bir şekilde: Köln’deki Malzeme Araştırma Enstitüsü ekibi “ileri dönüşümlü biyopolimer aerojel ambalajları” için DLR.IDEA AWARD aldı. Alman Havacılık ve Uzay Merkezi (DLR), çevreyi korumaya ve sürdürülebilir bir ekonominin başarısına yönelik yaratıcı bir öneriyi ödülle onurlandırıyor.

Prof. Dr. Barbara Milow, Dr. Kathirvel Ganesan, Philipp Niemeyer, Dr. Rene Tannert ve Dr. Pascal Vöpel bir aerojel geliştirdiler. Bu, artık birçok gıda dağıtım hizmeti tarafından kullanılan tek kullanımlık plastik ambalajın yerini alabilir. Aerojeller son teknoloji malzemelerdir. Esasen, süngere benzer, ince ama sağlam bir yapı ile çevrili havadan oluşurlar. DLR ekibinin üzerinde çalıştığı aerojel, kitin ve kitosan hammaddelerinden yapılıyor. Bunlar, örneğin deniz ürünlerinin kabuklarında bulunan doğal ürünlerdir. Sözde biyopolimer aerojeller onlardan oluşturulur.

Yeni ambalaj malzemesi, polistiren (“Strafor”) gibi malzemeler yerine kullanılabilir. Ayrıca antimikrobiyal etkiye sahiptir, iyi bir ısı yalıtkanıdır ve biyolojik olarak parçalanabilir.

Üyesi Prof. Karsten Lemmer, “DLR teknoloji pazarlamamızın şu anda bir ilk inovasyon projesini finanse etmesinin nedeni budur: Yeni aerojel tabanlı fikir, maliyet etkinliği, fizibilite ve sürdürülebilirlik açısından kontrol ediliyor ve potansiyel uygulama ortakları belirleniyor” dedi. DLR Yönetim Kurulu.

Ödüller 25 Şubat Perşembe günü sanal bir etkinlikte takdim edildi. Burada ödül kazananlar fikirlerini video katkılarıyla sundular. Ödüller ve kazananlar hakkında bilgi, event.Haber web sitesinde hala mevcuttur.