Zelenskiy’in savaş kıyafeti müzayedede 90 bin sterline satıldı

bencede

New member
Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelenskiy’in savaş boyunca görüntü bildirilerinde giydiği haki renk polar giysisi Londra’daki Tate Modern’de yapılan bir müzayedede 90 bin sterline satıldı. Kiev Belediye Lideri Vitali Kliçko’nun rehberlik edeceği bir kent çeşidi da müzayedede satılırken savaş sembolü farklı kıyafetlerin de alıcı bulduğu açıklandı.

İngiltere merkezli Telegraph’ın haberine göre, Ukrayna’ya bağış toplama amacıyla gerçekleşen müzayede aktifliğini İngiltere Başbakanı Boris Johnson yönetti.

Johnson, Zelenskiy’in giysisinin satışı için başlangıç fiyatının 50 bin sterlin olarak belirlendiğini duyururken daha yüksek meblağlara satılması için davet yaptı. Belediye Lideri Kliçko’yla Kiev’de yaptığı çeşitten şad kaldığını söyleyen Johnson, “Kliçko’yla Kiev tipi yaptım, hoş bir kent. Buna paha. Çok daha yüksek teklifler istiyorum” dedi.

Zelenskiy de müzayede başlamadan evvel videokonferansla aktifliğe bağlanarak İngiltere idaresi ve halkına Ukrayna’ya dayanakları için teşekkür etti. Müzayededen elde edilen gelirin Ukrayna’ya insani yardım maksadıyla kullanılacağı açıklandı. (DIŞ HABERLER)