Türkiye’nin birinci “e-genel kurul” toplantısı yapıldı

Beykozlu

New member
Türkiye’nin birinci elektronik genel heyet toplantısı, Türk mühendisleri tarafınca geliştirilen yazılım üzerinden gerçekleştirildi.

AA muhabirinin aldığı bilgiye nazaran, Türk mühendisleri, geliştirdikleri teknoloji tahliliyle Türkiye’de bir unsur daha imza attı. Sivil toplum kuruluşlarının fizikî olarak yaptıkları genel heyet toplantılarını dijitalleştirerek elektronik ortama taşıyan bir e-genel heyet yazılımı geliştirildi.

BİTES Savunma, Havacılık ve Uzay Teknolojileri tarafınca geliştirilen ve “BizBize E-Genel Kurul” ismi verilen platformla birinci e-genel heyet toplantısını da 17 Kasım’da Kamu Üniversiteleri Daire Liderleri Dayanışma Derneği düzenledi. 228 üye sayısına sahip dernek, genel şurasını dijital ortamda yaptı.

117 üyenin katıldığı e-genel heyet toplantısı yaklaşık 3,5 saat sürdü. e-Genel konseye katılan üyelerin yoklamaları otomatik olarak alındı. görüşmede iştirakçi listesi otomatik oluşturuldu ve bilgiler toplantı daha sonrası hazırlanan rapora bir daha otomatik olarak eklendi.

BizBize E-Genel Kurul’da bulunan “divan heyetini seçme” özelliğiyle şura oluşturuldu. Asil ve yedek olmak üzere idare ve kontrol konseylerine ilişkin üyeler ise bir daha sistem üstündeki oylama özelliğiyle belirlendi. Ayrıyeten sistemin sunduğu “serbest oylama” ve “fazlacatan seçmeli oylama” özellikleriyle idare masraflarının ibrası, noter ve kırtasiye harcamalarına ait toplam sarfiyatlar oylanarak fikir birliğine varıldı.

Divan şurası üyeleri, genel konsey sonunda otomatik oluşturulan rapor ile birlikte e-imza sertifikalarını kullanarak imza sürecini gerçekleştirdi. Oylamaların tamamı bâtın gerçekleştirilirken sistem ortasında bulunan “dilek ve temenniler” özelliğiyle üyeler his ve niyetlerini paylaşabildi.

Dünyanın her yerinden genel heyete katılım

Güvenli teknik altyapısı ve işlevsel özellikleriyle sivil toplum kuruluşlarının genel heyetlerini elektronik ortama taşıyan BizBize E-Genel Şura, vakit ve yer kısıtlamalarını ortadan kaldırırken kullanıcılarına eksiksiz ve inançlı bir hizmet sunuyor.

Yüz yüze gelmeye gerek kalmadan düzenlenen e-genel heyetler yardımıyla bulaş riski de ortadan kalkıyor. Efektif vakit idaresi, kaynak tasarrufu ve maliyet faal özellikleriyle ön plana çıkan e-genel konsey platformu, kullanıcılarına ekonomik bir imkan sağlıyor.

Mobil aygıtlarla uyumlu çalışabilen sistem yardımıyla sırf Türkiye’nin değil, dünyanın her yerinden anlık çevrim içi genel konseyler düzenlenebiliyor.

“e-Genel şura ile maliyetimizi azalttık”

Kamu Üniversiteleri Daire Liderleri Dayanışma Derneği Lideri Mevlut Bahçevan, AA muhabirine, Derneğin Hakkari’den Edirne’ye kadar tüm kamu üniversitelerini kapsadığını söylemiş oldu.

Derneğin kuruluşunun akabinde üye sayılarının arttığını belirten Bahçevan, şöyleki konuştu:

“Biliyorsunuz derneklerde genel heyet yapmak gerekiyor. Biz bu genel heyeti yapmak istediğimiz vakit önemli bir zorlukla karşılaştık. Tüm üyelerimiz Türkiye geneline dağıldığı için üyelerimizi derneğimizin merkezi olan Gaziantep’te toplamamız hem vakit hem maliyet açısından önemli külfet getirecekti. Bunu kara kara düşünürken internette bir araştırma yaptım. BizBize E-Genel Heyet olduğunu, bu biçimde bir site bulunduğunu gördüm. Yetkililerle irtibata geçtim, bilgi sahibi oldum. Çok sıcak bir karşılamayla açıklayıcı, tatmin edici bilgiler verdiler. Bu ayrıntıları idare şurasındaki arkadaşlarla istişare ettik. bu biçimde bir programın olduğunu bunun bize önemli manada vakit ve maliyet açısından yarar sağlayacağını gördük. daha sonra bu programı kullanmak için karar aldık. Birinci e-genel heyeti yapma gururuna de nail olduğumuz için derneğimiz ismine onur duyuyorum.”

Üyelerinin de bu uygulamadan hayli mutlu kaldıklarını lisana getiren Bahçevan, şunları kaydetti:

“Çünkü kendi ofislerinde, kentlerinde hiç bir zahmete katlanmadan bu toplantıya iştirak ettiler ve dijital imza ve onayla bu genel konsey kararlarını onayladılar. e-Yönetim Konseyi da olursa epey hoş olacağını düşünüyorum zira idare heyeti toplantıları daha sık yapılıyor, genel heyet üzere değil. Bu açıdan programı beğendik, kullandık, kullanılmasını tavsiye ediyoruz. Yol haritamızda tüm e-genel heyet toplantılarını BizBize E-Genel Şura programını kullanarak yapmayı düşünüyoruz ve idare konseyinde da bu sonucu aldık. Tüm üyelerimi Gaziantep merkezde toplamaya kalksaydım yaklaşık 100 bin lira maliyet olacaktı fakat bunu fazlaca cüzi ölçüyle gerçekleştirmiş olduk.”

Dernek idarelerinin kusur yapmasını da engelliyor

BİTES Savunma, Havacılık ve Uzay Teknolojileri Genel Müdürü Uğur Coşkun, Kovid-19 salgınıyla birlikte ulusal altyapılar kullanılarak bir görüntü konferans sistemi geliştirdiklerini söylemiş oldu.

bu biçimde bir ortamda dernek genel şuralarının yapılmasını, epey sayıda dernek üyesinin bir ortaya gelmesini sağlamak için tahlil geliştirdiklerini vurgulayan Coşkun, genel şuranın yapılmasından burada alınan kararlar ve sonuçların İçişleri Bakanlığı sistemine kaydedilmesine kadar uzanan uçtan uca otomatik bir altyapı oluşmasına vesile olduklarını tabir etti.

Coşkun, Kamu Üniversiteleri Daire Liderleri Dayanışma Derneğinin de genel konseyini bu uygulamayla dijital olarak gerçekleştirdiğini bildirdi.

Bu uygulamanın dernek faaliyetlerinin şeffaf, denetlenebilir, süratli, pratik biçimde yürütülebilmesine katkı sağladığına dikkati çeken Coşkun, şu biçimde konuştu:

“Ayrıca genel şuranın bu türlü yapılması seyahat, konaklama masraflarının ortadan kalması, salgın devirlerinde hadiselerin artmasının önüne geçilmesi üzere yararlar sağlayacak. Yazılımımız internetten arama motorlarıyla erişilebilir ve bir daha internetten kolay kolay temin edilebilir durumda. Kullanımla ilgili ayrıntılı eğitim sistemleri de oluşturduk. Hiç bilmeyen biri bile genel heyet gündemi oluşturup toplantı yapabilir. Kolay erişilebilir olması, kullanıcıyı yönlendirmesi, genel şurada uyulması gereken tüm süreçleri içeriyor olması, bunlara ait yönlendirmeler yapması üzere avantajlara sahip. Bu sayede dernek yöneticilerinin prosedürlere ait yanılgı yapmalarının da önüne geçiliyor. Dernekler internetten uygulamayı temin edip kendi genel konseylerini yapabilir durumdalar.”

Uğur Coşkun, gelecek devirde şirket genel konseylerine yönelik benzeri muhtaçlıkları da karşılamayı amaçladıklarını kaydetti.