Türkiye son 20 yılda tarım hasılasıyla Avrupa’da birinci

Beykozlu

New member
Kirişci, Konya’da bir otelde düzenlenen, Gelir Müdafaa Sigortası Lansman Toplantısı’nda, rekabet edebilir tarım dalı inşa etmeye çalıştıklarını lisana getirdi.

Türkiye’nin son 20 yılda tarım hasılasıyla Avrupa’da birinci olduğunu vurgulayan Kirişci, “Dünyada birinci ondayız. 2022’deki inşallah kapatacağımız sayı 50 milyar doları bulacak. Bu, 2002’de 25,1 milyar dolardı. Kimileri hesap soruyor ya birtakım aklı ermeyenlere diyorum ki dolar bazında bile iki katı ziraî hasılaya ulaşıyor olacağız. Ziraî ihracat 2002’de 3,8 milyar dolardı, artık 30 milyar dolar sonuna geldi. Önümüzdeki yıl, Cumhuriyetimizin 100’üncü yılı da geride kalmış olacak, bu yılın sonu prestijiyle 2002’deki Türkiye’deki ihracatın muadili olan 36 milyar doları Allah’ın müsaadesiyle yakalayacağız” diye konuştu.

Kirişçi, üretim alanında yaşanabilecek her türlü tabiat olaylarında sigorta süreçleri için Tarım Sigortaları Havuzu’nun (TARSİM) 2006’da uygulamaya alındığını anımsattı.

“296 milyar liralık ziraî varlığımız sigortalandı”

TARSİM’in geçmişte sonlu poliçe portföyü olduğuna işaret eden Kirişci, Gelir Muhafaza Sigortası poliçesiyle bu sayının bugün 9’a çıktığını söylemiş oldu.

Kirişci, bu poliçeye daha fazla katkı sağlanması gerektiğine işaret ederek, şöyleki konuştu:

“Devlet olarak verdiğimiz takviye, 13,7 milyar lira. Zira kamu yüzde 67 ortalamayla takviye sağladı. Bitmedi, 13,6 milyar liralık da hasar ödemesi yaptık. 2022’de 296 milyar liralık ziraî varlığımız sigortalanmış oldu. Bunu epey kıymetli görüyorum. Bu sayının daha üstte olmasını dilek ediyorum. Yaptığımız iş her türlü doluya, sele, taşkına, kuraklığa açık olan bir faaliyet bu biçimde bizim mutlak surette tarım sigortasına daha fazla dikkat kesilmemiz, ilgi göstermemiz gerekiyor.”

Afet ve fiyatlarda oluşacak zararın yüzde 70’i karşılanacak

Tanıtımı yapılan poliçeyi yaptıran çiftçilerin yararlanacağı avantajlara ait ise Kirişci, “Gerek fiyat, gerekse afetlerden kaynaklı ziyan gördüklerinde ziyanlarının yüzde 70’i karşılanıyor olacak. Burada ortalama bir fiyat alınacak, mesela Konya Ticaret Borsası’nda buğday fiyatının dönem ortalaması temel alınarak gelir korunmuş olacak. Bu teknik bir uygulama. Poliçenin hayırlar getirmesini diliyorum” tabirini kullandı.

“185 milyon liralık destekleme ödemesi yaptık”

Kirişci, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın daima çiftçinin yanında olduğuna dikkati çekerek, şu biçimde devam etti:

“Geçen yıl 40,4 milyar liralık tarıma dayanak verdi. Tarım kenti Konya’ya iktidar olduğumuz 20 yılda 71,7 milyar liralık ziraî takviye ve yatırım gerçekleştirdik. En bayağı sayının 2002’ye göre 12-15 kat arttığını söyleyebilirim. Bu Konya’nın ihracatında da bu biçimde aldığı ziraî dayanak ve hasılasında da tıpkı biçimde. Bugün 185 milyon liralık destekleme ödemesi yaptık. Bunun yaklaşık 8 milyon liradan fazlası Konyalı çiftçilerimizin hesabına yatırıldı. Helali güzel olsun. Ziraî dayanak noktasında 2022’de Konya’ya verdiğimiz takviye 3 milyarın üzerinde, bu da helali beğenilen olsun.”