Trump, Kongre baskını ile ilgili ‘sorumluluğu olduğunu’ söylemiş

bencede

New member
ABD Temsilciler Meclisi’nde Cumhuriyetçilerin başkanı Kevin McCarthy’nin, 6 Ocak 2021 düzenlenen Kongre baskınına ait bir küme Cumhuriyetçi milletvekili ile yaptığı özel bir konuşmanın ses kaydı ortaya çıktı. The New York Times tarafınca paylaşılan ses kaydına göre, McCarthy, eski ABD lideri Donald Trump’ın kendisine Kongre baskını ile ilgili “biraz sorumluluğu olduğunu” itiraf ettiğini söylemiş oldu.

TRUMP’IN İSTİFA ETMESİ GEREKTİĞİNİ SÖYLEMİŞ

McCarthy’in 11 Ocak 2021’de yaptığı telefon görüşmesinde, Cumhuriyetçi milletvekillerine, “Bugün kendisine [Trump’a] şöyle sordum, ‘Olanlar ile ilgili sorumluluk duyuyor musunuz? Olanlar ile ilgili makûs hissediyor musunuz?’ Bana olanlar için biraz sorumluluk aldığını ve bunu kabul etmesi gerektiğini söylemiş oldu” dediği aktarıldı.

The New York Times’ın paylaştığı başka bir ses kaydında, McCarthy’nin öteki bir küme Cumhuriyetçi milletvekiline, Kongre baskını daha sonrası Trump’ın istifa etmesi gerektiğini söylemiş olduği duyuluyor. 10 Ocak 2021 tarihinde gerçekleştiği belirtilen telefon konuşmasında, bir Cumhuriyetçi milletvekili McCarthy’ye Trump’ın istifa edip etmeyeceğini soruyor. McCarthy ise, “İçimden gelen ses hayır diyor. Bu konuşmayı kendisi ile bu akşam yapmayı önemli ciddi düşünüyorum…Tavsiyem istifa etmesi olur” kelamlarıyla yanıt veriyor.

Trump ve McCarthy, ses kayıtlarının paylaşılması ile bir yorum yapmazken, Washington Post gazetesi iki siyasetçinin mevzu ile ilgili konuştuğunu söylemiş oldu.

BASKINDA 5 KİŞİ VEFAT ETMİŞTİ

Kongre baskınının üzerinden 1 yılı aşkın bir süre geçmesine karşın, ABD kamuoyu hala baskını tartışmaya devam ediyor. ABD’de çok sağcı kümeler ve Trump destekçileri 6 Ocak 2021’de, 3 Kasım 2020 seçiminin sonuçlarının onaylanması için oturumun yapıldığı Kongre binasını basmıştı.

Saatler süren baskında biri polis beş kişi vefat etmiş, olayların akabinde dört polis memuru intihar etmişti. Baskın niçiniyle halkı isyana teşvikten azil istemiyle yargılanan Trump, Senato’daki oylamada aklanmıştı. (DIŞ HABERLER)