Tahlil marketlerde değil tarlada aranmalı

Beykozlu

New member
Ayşe KAYTANUÇAK

DÜNYA Gazetesi Tarım Muharriri Ali Ekber Yıldırım, Türkiye’de yüksek girdi fiyatları niçiniyle üretimin yapılamaz hale geldiğini belirterek, tarımdaki sıkıntıları çözmeden besin probleminin çözülemeyeceğine vurgu yaptı. Yıldırım, Eskişehir Sanayi Odası (ESO) Yüksek İstişare Kurulu’nun katkılarıyla düzenlenen “Tarımda Aktüel Gelişmeler/ Pandemi, Savaş ve Besin Krizi” temalı aktifliğe konuşmacı olarak katıldı. ESO Meclis Salonu’nda gerçekleşen görüşmede konuşan Yıldırım, “Her gün yeni bir kriz ile karşı karşıya kalıyoruz. Yağda, kırmızı ette, şekerde, besin meblağlarında bir kriz var. Tahlil tarlada değil, daha hayli markette aranıyor. Etikete bakarak, buradaki problemleri çözmeye çalışıyoruz. Etiket, uygulanan bütün tarım siyasetlerinin bir kararı. Yaptığınız doğruların da, yanlışların da kararı etikete yansıyor. Yasaklarla, baskınlarla, komite kurmakla, Hal Yasası’nda değişiklik yapmakla bunun çözülmeyeceği aşikâr. yıllardır bunu söylüyoruz lakin tarlaya bakmak yerine daima etiket üzerinden bu sorun çözülmeye çalışılıyor” dedi.

“Üretmezsek aç da kalırız, kıtlık da yaşarız”

Türkiye’de, tarım ve besin ile ilgili önemli meselelerin olduğunu işaret eden Yıldırım, “Yüksek girdi meblağları niçiniyle üretim yapmak sahiden kolay değil. Besin enfl asyonu bizim en epey üzerinde tartıştığımız konulardan birisi. Besinde yüzde 70 enfl asyon, Türkiye üzere bir tarım ülkesi için çok yüksek. Alım gücünün düşmesi tüketici açısından değerli bir sorun. Biroldukca eserde dışa bağımlıyız. Türkiye’de dövizdeki artışa bağlı olarak besin fiyatlarında önemli bir artış yaşanıyor. Lojistik maliyetlerindeki artış üreteni, tüketeni, ticaret yapanı etkileyen değerli bir sorun. Üretimde dış ticarette bir belirsizlik var” diye konuştu.

Türkiye’nin yüzünü üretime dönerek, bir üretim seferliği başlatması gerektiğini söyleyen Ali Ekber Yıldırım, “Bugün hiç bir çiftçi ‘ben üretmek istemiyorum’ demiyor. Herkes üretmek istiyor. Fakat bu üretimi yapması için o şartların, uygun kuralların sağlanması gerekiyor. Takviye ve fiyatlar önce açıklanmalı, belirsizlik ortadan kaldırılmalıdır. Hayvancılıkta yem sorunu çözülmelidir. Türkiye’de üretim yapıldığı sürece açlık da olmaz kıtlık da. Ülkemizin epeyce büyük bir potansiyeli var. Türkiye’nin dışa bağımlığını azaltabilmek için Ukrayna’nın yapamadığı üretimi biz yapabiliriz. Türkiye’de bakan değişince siyasetlerde sil baştan değişiyor. Cumhurbaşkanı 15 Mart’ta üç tane müjde deklare etti. Bu muştular üreticinin beklediği muştular değil. Çiftçi gübrede, mazotta, yem de bir takviye muştusu bekliyor” tabirlerini kullandı.

Yıldırım, ayrıyeten pandemi ile birlikte tarım ve besinde yeni bir periyodun başladığını belirterek, bu süreçte besin fiyatlarının tüm vakit içinderın en üst düzeyine ulaştığına dikkat çekti. Birleşmiş Milletler Besin ve Tarım Örgütü’nün (FAO) son yayınladığı rapora nazaran dünyada besin fiyatlarının yüzde 12,6 oranında arttığını söyleyen Yıldırım, “Tahılda yüzde 17,1, bitkisel yağda yüzde 23,2, şekerde yüzde 6,7, ette yüzde 4,8, sütte ise 2,6 aylık olarak artış oldu. Bu fiyat artışlarının bir başka değerli sebebi de Rusya’nın Ukrayna’yı işgalidir” dedi.