Suriye’de meyyit sayısı 1400’ü aştı: ‘Yerinden edilenlerin sayısı artacak’

bencede

New member
Maraş merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki zelzeleler niçiniyle büyük bir yıkımın yaşandığı komşu Suriye’de, meyyit sayısı 1444’e çıktı. Suriye Sıhhat Bakanlığı 711 kişinin öldüğü duyururken, ülkenin kuzeybatısında ise 733 kişinin ömrünü kaybettiği belirtildi. Birleşmiş Milletler (BM) datalarına nazaran, halihazırda 4.1 milyon kişinin insani yardımlara bağlı yaşadığı Suriye’de, sarsıntı niçiniyle su krizinin daha da derinleştiği açıklandı.

‘SONDAJ KUYULARI TAHRİP OLDU’

Norveç Mülteci Konseyi’nin (NRC) Suriye Temsilcisi Bahia Zrikem, ülkedeki su krizine dikkat çekerken, sarsıntı ile birlikte yardım kuruluşlarının mülteci kamplarında su dağıtmak için kullandıkları sondaj kuyularının tahrip olduğunu aktardı.

‘YERİNDEN EDİLEN ŞAHISLARIN SAYISI ARTACAK’

Heyet Tahrir el Şam (HTŞ) denetimindeki bölgelerde altyapının önemli ziyan gördüğünü söyleyen Zrikem, “Suriye genelinde köyler ve mahalleler yıkıldı. Kent merkezleri de ağır darbe aldı, bu da Suriye’de ülke ortasında yerinden edilen bireylerin sayısının artacağı manasına geliyor” sözlerini kullandı.

YAKIT KITLIĞI VE KUVVETLİ HAVA ŞARTLARI YARDIMLARI ETKİLEDİ

Öte yandan Birleşmiş Milletler’den (BM) üst seviye yardım yetkilisi, yakıt kıtlığı ve kuvvetli hava şartları niçiniyle Suriye’de yardım çalışmalarının engellendiğini söylemiş oldu. Suriye’de, insani yardım çalışmalarında kullanılan yolların hasar gördüğünü aktaran El Mustafa Benlamlih, “İnsanlara nasıl ulaşacağımız konusunda yaratıcı olmalıyız” dedi.

‘AYNI BEŞERLER DAHA ÇOK ACI ÇEKİYOR’

Suriye nüfusunun yüzde 70’inin insanı yardıma muhtaçlığı olduğunu belirten Benamlih, “Aynı beşerler şu an daha epey acı çekiyor” diye konuştu. Yetkili, BM’nin hem hükümet denetimindeki birebir vakitte silahlı kümelerin denetimindeki bölgelere en kısa müddette yardım göndermek için çalıştığını söylemiş oldu.

Geçtiğimiz saatlerde, Suriye Devlet Lideri Beşar Esad’ın atılacak adımları koordine etmek üzere kabinesini topladığı açıklanmıştı. İdlib, Halep, Hama, Lazkiye, Tartus ve Rakka vilayetlerinin zelzeleden en çok etkilenen bölgeler içinde olduğu açıklandı. (DIŞ HABERLER)