Son sınıf öğrencisi modern tıp sayesinde dakikalarca hayata döndürüldü, yeniden tenis oynuyor

bencede

New member
František Kutáč iki kez ölümünden bile kurtuldu. Ostrava Belediye Hastanesi doktorları buna ikna olmuş durumda.

Onu ilk kez on beş yıl önce kurtardılar. “Şiddetli anjina pektoris hastasıydı. İşte o zaman kardiyologlar hastalıklı kalbini açtılar ve atardamarlarını kapattılar” dedi şehir hastanesinin anesteziyoloji ve resüsitasyon bölümü başkanı Tomáš Málek.

František Kutáč, tüm operasyonların ardından dolu dolu bir hayata döndü. Kıdemli, faaliyetlerine “Dağlara gittim, bisiklete bindim, kayak yaptım” dedi.

“Geçen nisan ayına kadar. Her yıl olduğu gibi EKG'ye gittim ve ilgilenen doktor kalp atış hızımın normalin çok altında olan 40 olduğunu tespit etti” dedi.

Elbette doktor ona bir muayene daha yapılmasını emretti. “Ama hiçbir yere varamadım. EKG'den bir hafta sonra Bila'da dev bir slalom sürdüm. Akşam televizyon izlemek için oturdum… ve daha fazlasını bilmiyorum. Daha yeni hastanede uyandım” diye hatırladı František Kutáč.

Hastada malign aritmi gelişti. Doktorlara göre, hemen tedavi edilmezse genellikle ölümcül oluyor. “Sağlık görevlileri gelmeden önce hasta yakınları hastayı evinde 10 dakika boyunca hayata döndürdü. Önce elle, sonra sağlık görevlileri onu alıp bize getirdiler. O zamanlar onun için işler pek de iyi görünmüyordu” diye hatırladı Málek.

Doktor bir sonraki prosedürü özetledi: “Onu hemen bugün sahip olduğumuz modern solunum cihazına bağladık ve tam vücut izlemeye başladık, bu da bize onun sorununun ne olduğunu bulmamız için zaman kazandırdı.”

Kardiyologlar tehlikeli bir kalp ritmi bozukluğu teşhisi koyarken, anestezi ve resüsitasyon bölümündeki doktorlar Kutáč'ı iki gün sonra bilincine kavuşturdu.

Herkesi hayrete düşürecek şekilde iletişim kurmaya başladı ve yirmi dört saat içinde tamamen yönlendirildi. Málek, “Hasta, esasen iki yıl önce ARO'yu donattığımız cihazlar sayesinde on dakikalık bir canlandırmadan tek bir yaralanma olmadan kurtuldu” dedi.

Modern ventilatörlerde yapay akciğer ventilasyonu ve hayati fonksiyonların kapsamlı bir şekilde izlenmesini içeren üst düzey resüsitasyon bakımı sayesinde hastanın kurtarıldığını açıkladı.

Birinci basamak görevlisi, “Gelecekte hastada bu tür olayları önleyecek olan intravasküler otomatik defibrilatörün daha sonra implantasyonu, yani yerleştirilmesi kesinlikle rol oynadı” dedi.

Birkaç yıl önce muhtemelen hayatta kalamayacak veya kısmen felçli kalacak olsa da, modern teknoloji František Kutáč'ın aktif bir hayata dönmesine yardımcı oldu. “Kışın yine kayak yaptım, dün tenis oynadım. Bana göz kulak olması için doktorların beni çalıştırdığı defibrilatörün olması yeterli” diye ekledi Kutáč.