Scholz: Putin, beni ve Almanya’yı tehdit etmedi

bencede

New member
Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in ‘kendisine yönelik bir tehditte bulunmadığını’ söylemiş oldu. Bild gazetesine konuşan Scholz, “Putin, beni ve Almanya’yı tehdit etmedi” dedi.

İngiltere’nin eski başbakanı Boris Johnson, Putin’in 24 Şubat 2022’de Ukrayna’ya yönelik ‘askeri operasyona’ başlaması öncesi bir telefon görüşmesinde kendisini füze hücumuyla tehdit ettiğini ileri sürmüştü. Johnson’ın kelam konusu açıklamalarının sorulduğu Scholz, Putin’in kendisini ve ülkesini tehdit etmediğinin lisana getirdi.

‘SİLAHLAR RUSYA TOPRAKLARINDA KULLANILMAYACAK’

Öte yandan Scholz, Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelenskiy ile Berlin’in Kiev’e göndereceği silahların Rusya topraklarını vurmak için kullanılmayacağı konusunda ‘hemfikir olduklarını’ söylemiş oldu. Almanya Başbakanı, Kiev’e gönderilen Batı imali silahlarla Rusya topraklarının vurulmaması konusunda bir mutabakat olup olmadığı soruldu. Scholz, “Bu hususta fikir birliği var” cevabını verdi.

KREMLİN, ‘YALAN SÖYLÜYOR’ DEMİŞTİ

İngiltere’nin eski başbakanı Boris Johnson, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in kendisini füze taarruzuyla tehdit ettiğini söylemişti. Johnson, 2 Şubat 2022’de ‘oldukça uzun’ bir telefon görüşmesi sırasında, savaşın ‘mutlak bir felaket’ olacağı konusunda Putin’i uyardığını, Rusya önderinin ise kendisini tehdit ederek, “Boris, seni incitmek istemiyorum ancak füzeyle bu yalnızca bir dakika sürer” söylemiş olduğini argüman etmişti. Johnson’ın kelam konusu açıklamaları, BBC’nin “Putin, Batı’ya Karşı” isimli belgeselinde yer alıyor.

Johnson’ın savlarının kamuoyuna yansımasının akabinde ise Krelim, ingiltere’nin eski başbakanını ‘yalan söylemekle’ suçladı. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, “Bay Johnson’ın söylemiş olduği gerçek değil. Dahası bu bir palavra. Füze saldırısı tehdidinde bulunulmadı” dedi. (DIŞ HABERLER)