Scholz: NATO Ukrayna savaşına dahil olursa nükleer akınlar olabilir

bencede

New member
Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Rusya’nın Ukrayna’ya akınlarına ait üçüncü dünya savaşına yol açacak bir tansiyonu önlemek için her şeyi yaptığını ve nükleer savaş olmaması gerektiğini söylemiş oldu. Scholz, Berlin’in Ukrayna’ya silah gönderme sonucunı ise “Almanya için epey kapsamlı bir rota değişikliği oldu. İtidalli ve âlâ düşünülmüş kararlara gereksinim var” dedi.

‘GERİLİMİ ÖNLEMEK İÇİN HER ŞEYİ YAPIYORUM’

Scholz, haftalık Der Spiegel mecmuasına verdiği röportajda Almanya’nın, müttefikleriyle birlikte Ukrayna’ya silah sevkiyatı yaptığını doğruladı. Ukrayna’nın talep ettiği uçuşa yasak bölgenin NATO’yu bir savaş tarafına dönüştürebilme durumuna dikkat çeken Scholz, “Ukrayna savaşında NATO ile nükleer bir güç olan Rusya üzere son derece silahlı bir muhteşem güç içinde direkt bir askeri çatışmadan kaçınmak için mümkün olan her şeyi yapmamız gerektiğini epey erken söylemiş oldum. Üçüncü dünya savaşına yol açacak bir tansiyonu önlemek için her şeyi yapıyorum. Nükleer savaş olmamalı” dedi.

‘SALDIRGAN OLAN PUTİN, OBURU DEĞİL’

Ülkesinin Avrupa genelinde barış ve güvenliğin sorumluluğunu taşıdığını, Almanya ve NATO’nun Ukrayna’da savaşan taraflar olmasını yanlışsız bulmadığını belirten Scholz, selefi Angela Merkel ve o periyot Dışişleri Bakanı olan Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier’in Rusya siyasetlerini da değindi. Scholz, “Onlar şahit olduğumuz savaşın olmaması için her şeyi yaptı. Bunun başarısız olması, Bayan Merkel yahut Bay Steinmeier’den değil, Putin’in varılan tüm mutabakatları ve anlayışları hiçe sayan emperyalizminden kaynaklanmaktadır. Saldırgan olan Putin, oburu değil” diye konuştu.

‘KİMYASAL SİLAH KONUSUNDA UYARDIM’

Rusya’nın uygulanan yaptırımlar niçiniyle zorluklar ortasında olduğunu savunan Scholz, “Yaptırımlar Rusya iktisadına büyük ziyan veriyor. Bir muahede ile mühürlenmemiş soğuk bir barış, Rusya’yı yaptırım rejiminden kurtarmaz. Putin büyük bir baskı altında. Lider Putin’i biyolojik ve kimyasal silah kullanmaması konusunda uyardım. Diğerleri da ona bu önemli uyarıyı formüle etti” dedi.

Rus birliklerinin geri çekilmesini ve ateşkes sağlanması gerektiğini belirten Başbakan Scholz, “Ukrayna’nın gelecekte kendisini savunmasını sağlayacak bir barış mutabakatı olmalı. Onları güvenlikleri garanti altına alınacak biçimde donatacağız. Garanti gücü olarak hizmet verebiliriz. Putin’in uzun vakittir hayalini kurduğu cinsten bir dikte barış olmayacak” tabirlerini kullandı. (DIŞ HABERLER)