Rusya halkı: Bu bizim savaşımız değil

bencede

New member
Rusya’nın Ukrayna’da başlatmış olduğu “özel operasyon” sürerken savaş tersleri Rusya’da Savaşa Hayır (Нет Войне) sloganıyla hareketler ve imza kampanyaları düzenliyor.

Ülkede sanatkarlar, gazeteciler, bilim insanları imza kampanyası başlatarak “Savaşı durdurun” daveti yaptı. Moskova, St Petersburg, Krasnodar, Ekaterinburg kentleri başta olmak üzere ülkede dün başlayan savaş aksisi hareketlerde gözaltına alınanların sayısının ise 2 bine yaklaştığı duyuruldu.

SAVAŞ AYKIRISI BİLDİRİLER ÇOĞALIYOR

Rusya’nın dün Ukrayna’ya yönelik askeri harekatı başlatmasının akabinde bir dizi Rus aktivist toplumsal medyadan insanları sokaklara çağırmaya devam ediyor. Ülkede insan hakları savunucusu Lev Ponomavyov tarafınca başlatılan bir imza kampanyası birkaç saat ortasında 150 bin imzaya ulaşırken toplumsal medya platformu Telegram’da yayılmaya devam eden bildiriye imzalar halihazırda 300 bine ulaştı. Ayrıyeten ülkede 250’den çok gazeteci, Ukrayna’ya saldırıyı kınayan bir açık mektup yayımladı, yüzlerce bilim insanı ve 194 belediye meclis üyesi de “Savaşa hayır” başlıklı mektuba takviye verdiğini deklare etti.

BATI BASINI: HALK SAVAŞA ‘HEVESLİ’ DEĞİL

Lakin ülkede savaş aykırısı aktivistlere yönelik baskı artıyor. Moskova’da yaşayan Marina Litvinovitch isimli bir aktivist toplumsal medya hesabından “Evimden çıkarken gözaltına alındım” halinde bir ileti paylaştı. Reuters haber ajansı bilginin doğrulandığını duyurdu. İngiliz The Daily Telegraph gazetesi de 48 yaşındaki iç mimar Mikhail Leipunsky’nin Puşkin Meydanı’nda savaş aksisi pankart açması üzerine dakikalar ortasında tutuklandığını yazdı. Leipunsky’nin “Bu benim tek protesto formum. Bu beşerler beni temsil etmiyor ve benim adıma karar veriyor. Bu bana kendimi epey çaresiz hissettiriyor” dediği aktarıldı. Batı basınında, Moskova sokaklarında halkın komşu ülke Ukrayna ile bir çatışma ve savaş yapılması için “hevesli olmadığı” vurgusu da yer aldı.

DEVLET TİYATRO SANATKARI İSTİFA ETTİ

Moskova’da devlet tarafınca finanse edilen bir tiyatronun direktörü Yelena Kovalskaya, Facebook’ta “Bir katil için çalışıp ondan para almak imkansız” diyerek işinden ayrıldığını duyurdu. “Şu anda birçoğunuzun Vladimir Putin’in dost canlısı Ukrayna ülkesine saldırısı karşısında çaresizlik ve utanç hissettiğinizi biliyorum” sözlerini kullandı. İnsan hakları aktivisti Marina Litvinovich de Facebook’ta bir görüntü açıklamasında kitlesel protesto davetinde bulundu: “Biz Rus halkı, Putin’in başlatmış olduğu savaşa karşıyız. Bu savaşı desteklemiyoruz, bizim ismimize yürütülmüyor.”

GÖZALTINA ALINAN HAREKETÇİ: PUTİN’İ TUTUKLAYIN

Batı basınına konuşan aksiyoncu Ruslar ise önemli baskı altında olduklarını söylüyor. 23 yaşındaki hareketçi Anastasia Nestulya, “Şoktayım. Akrabalarım ve sevdiklerim Ukrayna’da yaşıyor” yansısı verdi. 27 yaşındaki Svetlana Volkova da “Yetkililerin çıldırdığını hissediyorum” dedi. Paylaşılan imajlarda de Moskova’da bir adamın üç polis tarafınca sürüklenerek gdolayılürken “Kiminle hengame ediyorsunuz? Putin’i tutuklayın” dediği görüldü.

ÜNLÜ MUHALİF CEZAEVİNDEN SESLENDİ

Ülkedeki Batı takviyeli “ünlü” muhalif Aleksey Navalni de cezaevinden Ukrayna’ya takviye açıklamaları yapıyor. Navalni’nin televizyon kanalı Dozhd tarafınca yayınlanan görüntüde “Bu savaşa karşıyım. Rusya ile Ukrayna içindeki bu savaş, hırsızlıklarını örtbas etmek ve dikkatlerini ülke ortasındaki meselelerden öbür istikamete çekmek için başlatıldı” açıklaması yaptı.

SPOR GAZETESİ: FUTBOLUN SIRASI DEĞİL

Öte yandan ülkede sportif faaliyetler yürütenler de savaş aksisi kampanyaya katıldı. Rus spor gazetesi Sovyetskiy Sport bugün birinci sayfasını “Futbolla uğraşmanın sırası değil” başlığıyla yayımladı. Milletlerarası spor konfederasyonu UEFA da Rusya’nın spor karşılaşmalarından men edilmesi talebini görüşmek için bugün bir toplantı gerçekleştirecek. UEFA’dan dün yapılan açıklamada, “Ukrayna’daki futbol topluluğunun yanındayız. UEFA İcra Şurası tarafınca alınacak kararlar yarın açıklanacaktır” denilmişti.

(DIŞ HABERLER)