Putin’in uzun masası mobilyacıları birbirine düşürdü

bencede

New member
Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in Ukrayna krizini görüşmek üzere Moskova’ya giden Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile Almanya Başbakanı Olaf Scholz’u ağırladığı uzun beyaz masa, İspanya ile İtalya’da iki mobilyacıyı karşı karşıya getirdi. İspanyol mobilyacı Vicente Zaragozá meşhur masayı kendi firmasını ürettiğini argüman etti. İtalyan mobilyacı Renato Pologna ise buna karşı çıkarak masanın yaklaşık 27 yıl evvel kendileri tarafınca yapıldığını söylemiş oldu.

İSPANYOL MOBİLYACI: ELBET BEN YAPTIM

İspanya’nın Valencia kenti yakınlarında kendi ismini taşıyan bir mobilya firmasının sahibi olan Zaragozá, masayı kendilerinin ürettiklerinden kuşku duymadıklarını söylüyor. Zaragozá, İspanyol radyosuyla söyleşisinde masanın kayın ağacından yapıldığını ve altın varaklarının bulunduğunu söylemiş oldu. 2002-2006 içinde Kremlin ve birtakım eski Sovyet Cumhuriyetleri için özel mobilyalar ürettiklerini, Özbekistan Devlet Lideri’nin mutfağını ve yemek odasını kendilerinin yaptığını anlatan Zaragozá, “Daha büyük ve daha hoş masalar da yapmıştık lakin bu masanın fotoğraflarını görür görmez, bir İspanyol ve bir Valencialı olarak değerli bir iş yapmış olmaktan gurur duydum” dedi.

İTALYAN MOBİLYACI: YELTSİN’İN ONAY EVRAKI BİLE VAR, BEN YAPTIM

Lakin Zaragozá’nın bu kelamları, İtalyan mobilyacı Renato Pologna’nın reaksiyonunu çekti. Como yakınlarında Oak isimli bir mobilya şirketinin sahibi olan Pologna, İtalyan basınına demecinde “Bakın bu, birkaç gündür duyduğum bir öykü. Ne diyeceğimi bilmiyorum zira bu işi 1995-96’da yaptım. Masanın fotoğrafları, birden fazla Rusça olmak üzere 2000’de yayımlanan resmi kitaplarda yer aldı. Kim olduğunu bilmediğim bu adam, masayı 2005’te yaptığını söylüyor. ötürüsıyla, bir şeyler birbirini tutmuyor” dedi. İtalyan mobilyacı, devrin Sovyetler Birliği başkanı Boris Yeltsin’in onayına dair dokümanlar ile sertifikaları olduğunu da ekleyerek, “Belki İspanyol mobilyacı diğer bir yere konulan bir kopya yaptı, kim bilir” diye konuştu.

‘100 MİLYON EUROYA MAL OLDU’

“Masayı görünce tanıdım” diyen Pologna, “Yaptığım işler değerli bir şeyin art planında yer aldığında daima epey heyecanlanıyorum. Umarım avaşa karşı baht getirir” tabirlerini kullandı. Pologna masanın büyük ölçüde meşe ağacından yapıldığını, altı metre uzunluğunda ve iki buçuk metre eninde olduğunu söylerken, üstündeki altın varaklı süslemelerin de el imali olduğunu anlattı. Pologna, o devir ödemeyi de İtalya’nın euro öncesi para ünitesi olan lire üzerinden aldıklarını söylemiş oldu. Buna bakılırsa masa o periyot ‘birkaç milyar’ lireye, bugünün parasıyla da yaklaşık 100 bin euroya mal oldu.

Putin’in Macron ve Scholz’u ağırladığı masa, başkanların Ukrayna konusundaki kritik görüşmelerinin önüne geçmişti. Masa uzunluğu niçiniyle toplumsal medyada dalga konusu olmuştu. Macron ile Scholz’un DNA’larının Rusya’nın eline geçmesini istemedikleri için PCR testi yaptırmadıkları, Putin’in de korona virüsü salgını niçiniyle ikili görüşmeler için bu biçimde bir tahlil bulduğu belirtilmişti. (DIŞ HABERLER)