Putin: Ukrayna’nın NATO’ya katılmasına karşıyız, bizim için tehdittir

bencede

New member
Ukrayna’nın doğusundaki iki ayrılıkçı bölgeyi tanıma sonucu alan Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Ukrayna krizi hakkında konuşan Putin, “Biz Ukrayna’nın NATO’ya katılmasına karşıyız. Bu bizim için tehdit manasına geliyor. Bu mevzuyu bir fazlaca sefer lisana getirdim. Bu bağlamda bir epeyce kişi Batı başşehirlerinde bundan bahsediyor. En yeterli tahlil bu hususta Batılı mevkidaşlarımızın mevcut Kiev yetkilileri ile görüşmesi ve NATO’ya katılmasının engellenmesi olacaktır” dedi.

“Minsk Mukavelesi’nin uygulanmasını söylemiştim” diyen Putin, “Eğer bizim kelamda ortaklarımız Kiev yetkilileri ile görüşme yaparsa ve ikna ederse daha evvel söylenen her şey bir anda değişebilir. En değerli şey bu. Mevcut Ukrayna’nın askerden arındırılması lazım. Fakat bu türlü denetim edilebilir. Zira her şey yarın değişebilir” tabirlerini kullandı.

Putin, kelamlarını şu biçimde sürdürdü: “Mevcut Ukrayna hükümeti yarın her şeyi değiştirebilir. Eski liderin bu hususta cezalandırıldığını gördük. Minsk Kontratı dahil olmak üzere bir fazlaca mukaveleyi göz arkası ettiler. Rusya aksisi hisler besleyen ülkeleri ziyaret edebilirler isterlerse.”