Ostrava pistleri: Holiganlar mı? Çevirmenin aktardığı yüzme havuzu ve Gottwald'larla ilgili hikayeler

bencede

New member
90'lı yıllara kadar Stephen King gibi yazarlara ulaşamadı. Bu arada, dünyaca ünlü yazarla rock müziğe olan sevgisiyle de bağlantılı. Zdeněk Milata boş zamanlarında arkadaşları Honza Horror Holuša ve Jirka Štverka ile kurduğu Ostrava formasyonu The Firedog ile sahne alıyor.

“Üçüncü sınıfa kadar Ostrava-Hulváky'de büyüdüm. Orijinal Rockhill Club'a kısa bir yürüyüş mesafesinde. Biz o köşe evde yaşıyorduk (yerel kalkınmanın tipik bir eğimli hakimi, editörün notu). Zemin katı bir pub, önünde ise bir sebze dükkanı vardı ve 1947'ye kadar büyükannemin orada sömürge döneminden kalma bir evi vardı” diyor Milata. “Karşısında, ana caddenin karşısında orijinal Rockhill vardı. Bu bina, sosyalizm döneminde kültür merkezi olmadan önce, ilk cumhuriyet döneminde bir meyhaneydi.”

Zdeněk Milat

Ostrava tercümanı doğdu 1959'da.

Asıl mesleği nükleer metalurji uzmanı. Maden Üniversitesi Metalurji Fakültesi'nden mezun oldu.

Devrimden sonra boş zamanlarında kendini adamaya başladı. İngilizceden kitap çevirmek. Başlangıçta Nekroskop III ve IV gibi tür yayınları vardı.

Birçok yayınevine tercüme yaptı. Ara sıra performans sergiliyor The Firedog grubuylaonun için şarkı sözleri yazıyor.

Milat'ın büyükbabası, bir zamanlar Hulváky'nin Ostrava bölgesinde çalışan Klement Gottwald ve eşi Marta'yı da hatırladı. “Marta orada kaldırımda yürüyordu. Bununla ilgili bir kitapçık var, dedem de bize bundan bahsetmişti. Hulváky, Birinci Cumhuriyet döneminde bir işçi kolonisiydi” diyor Milata. “Ayrıca, Hulvácké les'te Gottwald 'büyük' kartlar oynadı, kumar oynadı ve oynandı. O ve arkadaşları, jandarmaların önünde seslerini duyurmak için emeklileri işe aldılar.”

Daha fazla çocuk özgürlüğü

1960'ların Ostrava çevresine ilişkin arkaik anılar, büyükbabasının figürüyle ilişkilendirilir. “Büyükbabam o zamanlar gelenek olduğu gibi içerdi. O zamanlar öyleydi ve o bir madenciydi. Bir keresinde, ben yaklaşık beş yaşımdayken, büyükbabam benim sorumluluğumu üstlendi ve beni tombul yüzme havuzuna götürdü. Tramvay hattının geçtiği ve Zábřeh yolunun Hulvácké tepesinde ayrıldığı yerlerde bulunuyordu. Köşede bir atlıkarınca vardı, koltukları olan teneke bir atlıkarınca” diye anlatıyor Milata.

“Büyükbaba beni oraya oturttu, döndürdü ve sonra bira içmeye gitti. Bir süre sonra keyif almayı bıraktım, atladım ama yaşım küçük olduğundan koltuk beni fırlattı, yüzüstü düştüm, ayağa kalktım ve bum, başka bir koltuk beni yere düşürdü… Ancak bir süre sonra Dışarı çıktığımda barda oturan büyükbabamın yanına geldi.'

Ona göre ebeveynler kesinlikle çocuklarıyla şimdiki gibi ilgilenmiyorlardı. Onlara çok daha fazla özgürlük tanıdılar. “O zamanlar kimse kimseyi bir yere götürmezdi, seni sadece okula gönderirlerdi ve sen de okula giderdin. Ya da belki yüzmek ve danışmak zorundaydın. Hulváky'de tüm yüzme havuzunda yalnızdım. Milata, uyumsuz kişilerin ziyaret etmeye başlamasıyla birlikte insanların oraya gitmeyi bıraktığını söylüyor.

“Yüzme havuzunun alanı beni Birinci Cumhuriyet'in işlevselci atmosferiyle etkiledi. Tipik örnekler, örneğin yarım daire şeklinde bir bilet gişesi, sarı renkler, çeşitli soyunma odaları ve benzerleriydi” diye açıklıyor.

Çevrilmemiş kitaplara ilgi

1990'lı yıllarda çeviri yapmaya başlayınca yeniden İngilizce öğrenmek zorunda kaldı. Daha önce ortaokullarda İngilizce öğretiliyordu, ancak başka bir kullanım olanağı olmadığından dil becerileri azalıyordu.

“Sosyalist sınırların ötesine geçebileceğimi hiçbir zaman hayal etmedim. Herkes maden okuluna gidiyordu, ben de metalurji fakültesine gittim. Sonra değişti” diye açıklıyor Milata.

“Devrimden sonra ilk olarak çevrilmemiş kitaplarla ilgilendim ama yine de onları okumak isterim. Ben de onları aramaya başladım. Mesela Stephen King'in kısa öyküleri. İngilizcenin temellerini tazelemekten başka seçeneğim yoktu. Stephen Baxter'ın sert bilim kurgularını çevirmeye başladım” diyerek, çevirmen olarak başlangıcını anlatıyor.

Kitap dünyasında bile Maden Üniversitesi'ndeki çalışmalarından edindiği mesleki bilginin kendisine yararlı olacağı burada açıkça ortaya çıktı.

Asistan olarak nükleer metalurji

“Baxter'ın kitapları fizik motifleriyle dolu, dolayısıyla diplomamı nükleer metalurji alanında da uygulayabildim. Dürüst olmak gerekirse kimse onu tercüme etmek istemedi ve teknik bilgim olmasaydı fena halde yanmış olurdum, o olmasaydı çeviri kesinlikle mümkün olmazdı,” diye gülüyor Milata.

“Bir çevirmen arkadaşım şunu merak etti: Bunu çeviriyor musun? İlk beş cümleden sonra kayboldum. Gerçek şu ki, dışarıda mı içeride mi, neyin yukarıda, neyin aşağıda olduğunu bilmek için bu bilim kurgu dünyalarını çizmem gerekiyordu. Baxter'ın romanlarındaki olay örgüsü işte bu kadar karmaşıktır” diye devam ediyor.

Ancak Ostrava tercümanı tek bir türe bağlı kalmadı. Okuyucular onun ismine, Cehennem Melekleri'nin motorcu çetesi ikonu Sonny Barger veya meçhul sihirbaz ve kült idol Aleister Crowley gibi 20. yüzyılın tartışmalı figürleriyle ilgili kitaplarda da rastlayabilir.

“Mümkün olan her şeyi tercüme ettim. Hell's Angel'ı gerçekten çok beğendim ve beni çok etkiledi. Çeviriyi mümkün olduğu kadar iyi hale getirmek için Çek Cehennem Melekleri ile temasa geçerek istişarede bulundum, onlarla arkadaş oldum, bir motosiklet satın aldım ve hatta onlara üye olma teklifi bile aldım” diye belirtiyor Milata. “Bunu çok takdir ettim ama ailem yüzünden reddetmek zorunda kaldım. On yaş daha genç olduğum için kimse beni durduramayacak.”

“Kurgu tercüme ederek geçiminizi sağlayamazsınız”

Aleister Crowley'in biyografisinin yayımlanmasıyla ilgili olarak tatmin olmadığını itiraf ediyor: “Yayıncıdan benim için gerçeklere dayalı düzeltmeler yapmasını istedim, çünkü Hermetik terminolojiyi bilmiyordum ve kitap bu şekilde elime ulaştı. utanç.”

Çevirmen olarak geçimini sağlamayı önermiyor. “Kırmızı Kitap'ı tercüme etmediğiniz veya yurt dışında bir işletmeyle karşılaşmadığınız sürece, kurgu tercüme ederek geçiminizi sağlayamazsınız. Çevirileri birkaç istisna dışında sadece ikinci sırada yaptım. Benim durumumda ana geçim kaynağı örneğin bir eğitim kurumuydu. Yine de tercüme etmeye karar verdim çünkü o kadar kötü tercüme edilmiş kitaplarla karşılaştım ki bunu ben de bu kadar aptalca yapabileceğimi düşündüm” diyor Milata, başlangıçta Stephen King'in sadece iki kısa öyküsünü tercüme ettiğini ekliyor.

“Kitapçı Jiří Pilch'in tavsiyesi üzerine Frenstat'taki Polaris yayınevine girdim. Onlar için ilk çalışmam olan Nekroskop III'ü tercüme ettim. O zamanlar standart bir sayfa 60 krondu. Daha sonra diğerlerine geçtim” diyor Milata. “Milenyumun başında, birçok acil aramanın ardından yayıncıdan ödeme aldığınızda kaç kez mutlu oldunuz? Bir yayınevi cehenneme gidince, sahaflarda bile istemedikleri muz dolusu kitaptan üç kutu muz şeklinde ücret aldım.'