Özel yazılım, kontrollü kırılma da dahil olmak üzere çene cerrahisine yardımcı olur

bencede

New member
Hazırlığına yazılımın yardım ettiği operasyonu Ostrava'dan 28 yaşındaki Kristína da gerçekleştirdi. Çocukluğundan beri diş teli takan hasta, “O kadar büyük bir ısırma beni rahatsız ediyordu ki, sadece geceleri kötü uyumakla kalmıyordum, aynı zamanda çoğu zaman kendi horlamamla uyanıyordum” dedi.

Dişleri hizalandığında, FNO Ağız, Diş Çene ve Yüz Cerrahisi Kliniği'ndeki doktorlar onu, çenesindeki yanlış hizalamanın sağlık sorunlarına neden olmaya devam edeceği konusunda uyardı.

“İşte o zaman ameliyat olmaya karar verdim ve pişman değilim. Sadece kendimi daha iyi ifade etmekle kalmıyorum, aynı zamanda bir kadın olarak aynada kendime bakmanın daha keyifli olduğunu da takdir ediyorum” diye ekledi Kristína.

Günümüzde doktorlara yardımcı olan program üç muayene ile çalışmaktadır. Ostrava Ağız Cerrahisi Kliniğinde diş hekimi olan Veronika Kozakovičová, “Temelinde yumuşak dokuları da gösteren CT görüntüleri var” dedi. “Ayrıca diş arklarının iç görüntüsüne ve 3 boyutlu fotoğraflara ihtiyacımız var.”

Kesin ve doğru konuma taşıyın

Algoritmalar sayesinde yazılım, bireysel katmanları birbirinin üzerine istifliyor ve operatörler, Bayan Kristína'nın durumunda da olduğu gibi, hastanın çenesinin normdan nerede saptığını tam olarak görebiliyor.

Doktorlar daha sonra 3 boyutlu yazıcıda dişlerin bir modelini oluşturur, çenelerin ideal konumunu planlar ve şablonlar oluşturur. Bunlar, sanal olarak hazırlanmış bir ameliyatı hastaya aktarmalarına olanak sağlayacaktır.

Doktorlar hastalara ancak iskelet gelişimi tamamlandıktan sonra, yani en erken on sekiz yaş civarında ameliyat önermektedir.

Ağız cerrahisi kliniği başkanı Jiří Stránský, “Prosedürün prensibi aslında kontrollü bir kırıktır” dedi. “Çeneyi kesip, şablonlar kullanarak istenilen pozisyona getiriyoruz ve çıkarılamayan titanyum plakalar ve vidalarla sabitliyoruz.” Ostrava Üniversite Hastanesi'nde her yıl yaklaşık 35 kişi benzer bir ameliyata giriyor.