Neşet Ertaş’ın yapıtlarının televizyonda müsaadesiz çalınması davası bir daha görülecek

Leila

Global Mod
Global Mod
Yargıtay 7. Ceza Dairesi, halk ozanı Neşet Ertaş’a ilişkin ve Türkiye Musiki Yapıtı Sahipleri Meslek Birliği’nin (MESAM) hak sahibi olduğu “öncedenim Sen Oldun” ve “Kendim Ettim Kendim Buldum” isimli yapıtların, lokal bir televizyon kanalında müsaadesiz kullanılması niçiniyle açılan davanın düşmesine karar veren mahallî mahkeme sonucunı tarzdan bozdu.

Ertaş’a ilişkin yapıtların bir televizyon kanalının yayın akışında müsaadesiz olarak kullanıldığı teziyle kamu davası açıldı. Uşak Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davada, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Yapıtları Kanunu’na muhalefetten yargılanan sanıklar hakkındaki davanın düşürülmesine karar verildi.

izinsiz kullanıldı

Yerel mahkeme sonucunın temyiz edilmesi üzerine evrak Yargıtay 7. Ceza Dairesi’ne geldi. Daire, eksik kovuşturma ile düşme sonucu verildiğine hükmederek, lokal mahkemenin sonucunı bozdu. Yargıtay 7. Ceza Dairesi’nin sonucunda, yapıtlarla ilgili MESAM vekilinin sunduğu evraklar ile hak sahipliği evraklarının kıymetlendirilmesi gerektiği aktarıldı.

Eserlerin kelam muharriri ve bestekarı Ertaş’ın varisi ile meslek birliği içinde düzenlenen yetki dokümanına karşın veraset ilamının evrak içerisinde yer almadığının anlaşıldığı aktarılan kararda, ilgili veraset ilamının da evrak ortasına alınarak, tüm delillerin bir arada kıymetlendirilmesi ve kararına göre sanığın türel durumunun tayin ve takdiri gerekirken eksik kovuşturma ile yazılı biçimde düşme sonucu verilmesinin bozmayı gerektirdiği açıklandı. (AA)