Müze sizi bisikletten düşmelerin sıklıkla kırıklara ve ölüme yol açtığı zamanlara götürüyor

bencede

New member
Benzersiz bisiklet sergisi, üyesi Vratimovo'dan Radim Heinich'in de bulunduğu Hrabová'daki Çek Velosipedistler Kulübü tarafından düzenlendi.

Ziyaretçiler, bisikletin öncülü olan ve adını mucidi Karl von Drais'ten alan draisine'nin gelişimini görecek.

Radim Heinich, “Aslında tamamen ahşaptan yapılmış bir fedaiydi” diye anlattı.

İlk atılım, yüksek tekerleklerin ortaya çıktığı 1870 civarında gerçekleşti. “Henüz zincir dişlileri olmadığından hızı artırmak için ön tekerleğin boyutu da artırıldı” diye açıkladı.

1870'den 1890'a kadar çok sayıda uzun bisiklet üretildi, bu yüzden bunlara sıradan bisiklet deniyordu.

“Bunlara farklı şeyler deniyordu; örneğin kemik çalkalayıcı ya da dul bırakan. Çok yüksek bir yerden, çoğunlukla başlarının üstüne düştüler, bu yüzden düşmeler çenelerin kırılmasıyla, kafataslarının çatlamasıyla ve maalesef ölümle sonuçlandı.” dedi Heinich.

“Korumalar” ortaya çıktığında

Onlardan sonra bugün bildiğimiz haliyle tekerlekler geldi. “Zincirli bu yeni bisikletler, uzun bisikletlere göre daha güvenliydi, bu yüzden İngilizce güvenlik bisikletleri adı verildi, ülkemizde güvenlik bisikletleri olarak adlandırıldılar” dedi.

Ona göre yeni bir bisiklet türüne geçiş kademeli olarak gerçekleşti. “1900'lü yıllarda bile bir bisiklet dergisinde, güvenliğin önemine karşı çıkan ve uzun bisikletin zinciri yağlamaya gerek duymadığı ve arızalara daha az eğilimli olduğu için çok daha iyi olduğunu iddia eden bir makale vardı. Ve daha hızlı olduğunu. Ancak güvenlik görevlileri kazandı” dedi uzun bisikletlere binmeyi seven Heinich.

2022'de Belçika'da oval pistteki yarışı da kazanan adam, “Daha önce tek tekerlekli bisiklet kullandığım için uzun bisiklete geçiş benim için o kadar da zor olmadı” dedi.

Kaza sonrası yere düştü

Sonuçta sergilenen birçok uzun bisiklet ona ait. “1884 ile 1886 yılları arasında yapılmış, Bavyera olarak adlandırılıyordu ve nispeten hafif yapıya sahip bir yarış motosikletiydi. Onu çok kötü bir durumda aldım ve bisiklet kötü bir şekilde çarptığı için korunmuştu, sonra birisi onu tavan arasına koydu ve orada kaldı.” Heinich, kendisi tamir ettiği makineyi anlattı.

“Çeşitli şekillerde perçinlendiğini görüyorsunuz, hatta kemik denilen çerçeve bile perçinlenmiş. Ancak tüm parçalara üretim numaraları damgalanmıştır, dolayısıyla hepsi bir bisikletin orijinal parçalarıdır. Çok kötü durumda olan ön tekerlek jant telleri, pedal ve tekerleklerdeki lastikler ve seledeki deri dışında bunların hepsi orijinal parçalardır.'

Dolní Vítkovice'deki Ostrava Ulusal Tarım Müzesi binasında düzenlenen alışılmadık bir spor sergisi, Çek bisikletçiliğinin ilk dönemlerini temsil ediyor. Çek Gümüş Müzesi tarafından restoratör Robert Hons ile Hrabová'daki Çek Velosipedist Kulübü işbirliğiyle hazırlandı. 10 Haziran'a kadar sergilenecek.