Liberty çalışanlarına yardım: Devlet bir milyarın üzerinde, bölge ise yüz milyonun üzerinde harcama yapacak

bencede

New member
Çalışma ve Sosyal İşler Bakanı Marian Jurečka, Ostrava izabe tesisini ziyaret ettikten sonra sabah basın toplantısında izabe tesisi çalışanlarına para sözü verdi.

Bakan, “Yarın ilk fonu göndermeye başlayacağız, böylece çalışanların bu fonları önümüzdeki haftadan itibaren hesaplarına aktaracağız” dedi.

“İş bulma bürosu çalışanlarının bu kadar kısa sürede bu kadar çok başvuruyu işleme alabilmesine sevindim, biz burada bu kadar ele almamıştık” diye ekledi.

Ücretini işvereninden üç aya kadar alamayan kişilere devlet ödeme yapabilmektedir. Ancak Özgürlük durumunda bu yeterli olmayabilir. Şirketin artık süresi doluyor, iflas etmiş durumda ve bir alıcı arıyor.

Şirketin satışı

Ancak milyarlarca borcu olan bir şirket için bu hiç de kolay değil. Bu nedenle, üç ay sonra çalışanların Çalışma Bürosu'ndan para almayı bırakıp başka bir yerde iş aramaya başlaması söz konusu olabilir. Bu da şirketin satışını daha da zorlaştırmaktan başka bir işe yaramaz.

Liberty Ostrava'nın genel müdürü Pavel Šedivý, “Çalışanlara ihtiyacımız var, onlar olmadan üretimi sürdüremeyiz” dedi.

Pavel Šedivý, “Tüm operasyonları eski haline getirmek hala mümkün, yüksek fırın hala yeniden başlatılabilir, yalnızca şu anda ihtiyacımız olmayan rüzgar ısıtıcılarının bağlantısını kestik ve kok fabrikasındaki operasyon da eski durumuna döndürülebilir” diye ekledi.

Şu anda 5.000 çalışandan yaklaşık 1.500 kişi izabe tesisinde çalışmaya gidiyor.

İcra müdürü şirketin mevcut durumunu “Enerji için para ödüyoruz, birkaç operasyon bunu üretiyor, ancak bu henüz tüm çalışanlara ödeme yapmak için yeterli değil” dedi.

Marian Jurečka'ya göre, devletin üç ay sonra maaş ödemeyi durdurmasının ardından çalışanların toplu olarak işten ayrılmalarını önleyebilecek çözüm, yasayı değiştirmekte yatıyor.

“İki hafta içinde iflas yöneticisiyle görüşmek, onun şirket için planlarının neler olduğunu, durumun nasıl geliştiğini öğrenmek istiyorum. Yeni bir sahibinin girme olasılığı varsa, istihdamın sürdürülmesi için ücretlerin daha uzun süre ödenmesine izin verecek bir yasa değişikliği başlatmaya hazırım.” dedi.

Liberty, geçen yıl ana enerji tedarikçisi Tameh'e birkaç ay boyunca ödeme yapmadığı için başını belaya soktu. Sonunda iflasla sonuçlandı ve bununla birlikte Liberty de üretimi durdurmak zorunda kaldı.

Ancak şirket iflasa gitmedi; şirketin yöneticileri, moratoryumun bir parçası olarak şirketi yeniden yapılandırmak amacıyla bu adımı temelde yarım yıl erteledi. Sonuçta bu işe yaramadı ve Ostrava'daki Bölge Mahkemesi geçen hafta sonunda iflas başvurusunda bulundu.

Liberty'nin bir şirketin imzalayabileceği anlaşmanın en temel noktasını ihlal ettiği zaten açıktı; çalışanlarına Mayıs ayı için ödeme yapılmadı. Ve bunları Özgürlük'ten haziran ve temmuz aylarında bile alamayacaklar.

Bu aylarda sıkıntıda olan bir şirket işçi büroları aracılığıyla devleti temsil edebilir, daha uzun bir süre henüz mümkün olmadı.

Bölge müdürlüğü, maddi sıkıntı içinde olan Liberty çalışanlarına faizsiz kredi teklifinde bulundu ve ücretlerin ödenmesinde yaşanacak herhangi bir gecikme, çalışanlara büyük sorun yaşattı. Moravya-Silezya bölgesinde yaşayan Liberty Ostrava çalışanları 25.000 kronluk faizsiz krediye başvurabiliyor. Yıl sonuna kadar ödenmesi gerekiyor.

Vali Josef Bělica, “Bölge yetkililerinin başvuruları kabul etmeye başladığı 18 Haziran Salı gününden bu yana, izabe tesisinin 451 çalışanı kredi başvurusunda bulundu” dedi.

Bölge, başvuru sahiplerine ilk altı milyon kronu gönderdi, daha fazlası da gelecek.

LEPO maaşlarını geç ödedi

Aksine, borçlu dökümhanenin bağlı kuruluşu olan Liberty Engineering Products Ostrava'nın (LEPO) çalışanları maaşlarını aldı. Liberty Ostrava'nın personel işleri müdürü Denisa Sedláčková, hesaplarına geç geldiklerini söyledi. Liberty işçileri gibi yan kuruluşun çalışanları da Mayıs maaşlarını zamanında alamadılar. Ancak LEPO, izabehanenin aksine iflas etmemiş olduğundan, çalışanları devletten ücret tazminatı veya Moravya-Silezya Bölgesi'nden 25.000 kronluk faizsiz kredi alamıyordu.

“Geçen ay, daha doğrusu Mayıs ayı olan son ödeme tarihinde LEPO'nun maaşlarını ödemedik çünkü onun da iflas işlemlerine gireceği varsayılmıştı. Ancak bu henüz gerçekleşmedi ve şirket sahibi fiilen çalışanların ücretlerini finanse etti. Geçen hafta Cuma günü, maaşların ödenecek tutarı aldık ve Pazartesi günü çalışanlar maaşlarını kendi hesaplarına aldılar, dolayısıyla artık LEPO çalışanları sigortalı” dedi Sedláčková.

LEPO'nun yaklaşık 180 çalışanı vardır, izabe tesisinin tamamı yaklaşık beş bin kişidir. LEPO, gri ve sünek demirden, demiryolu tekerleklerinden veya lokomotif, vagon ve tramvay akslarından dökümler üretmektedir.

İlk parayı Çalışma Ofisi gönderdi, Liberty çalışanları ihtiyaç sahibi meslektaşlarını düşünüyor

Liberty Ostrava'nın ilk çalışanları, işverenin iflası nedeniyle devletten ödenen parayı almaya başladı. Şu ana kadar Çalışma Bürosu, Liberty Ostrava'nın 3.879 çalışanının ücret tazminatı başvurusunda bulunmasına yardımcı oldu. Ayrıca başvuruların işlenmesi sürecine Çek Cumhuriyeti'nin her yerinden yetkilileri dahil etti.

“Çalışanların çoğu, Liberty Ostrava eğitim merkezi tesislerinde aldıkları ücret talepleri için tazminat talep etti. Liberty'nin İK personeli ile yapılan işbirliği sayesinde, bu talepler çoğu durumda doğru bir şekilde iletildi, bu da hızlı onay ve aynı zamanda daha hızlı ödeme olanağı sağladı.” diye açıkladı Çek Cumhuriyeti Çalışma Bürosu basın sözcüsü Martin Bušo.

“İhtiyacı olan meslektaşlarına öncelik veren Liberty Ostrava çalışanlarına büyük saygım var. Daha sonra başvuranlar hiçbir şey kaybetmeyecek olsa bile, tazminat miktarı söz konusu ay için belirleyici tutarın 1,5 katına kadar belirlenmektedir ki bu şu anda maksimum 65.011 CZK/aydır”, diye belirtti Çalışma Bürosu Genel Müdürü, Daniel Kristof.

“Kriz senaryomuz hazırdı. Yeniden eğitim, erken emeklilik veya olası faydalarla ilgili soruları kademeli olarak yanıtlayacağız. Ayrıca eğitim merkezine yeniden eğitim uzmanları gönderiyoruz. Yeniden eğitim için yüzde 100 para ödüyoruz, bu aynı zamanda iş ilişkisinin süresi boyunca da kullanılabilir ve elbette Liberty'nin nitelikli bir işgücüne ihtiyacı olduğu doğru,” diye ekledi yönetmen. (dmk)