Kız Kardeşim Projesi’nde hibe takviyesi iki katına çıkarıldı

Beykozlu

New member
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Habitat Derneği ve Coca-Cola Türkiye iştirakinde, bayanların ekonomik hayata iştirakini desteklemek gayesiyle yürütülen Kız Kardeşim Projesi kapsamındaki üçüncü hibe programının müracaat süreci devam ediyor.

Üçüncü Kız Kardeşim Hibe Programı’nda hem hibe verilecek bayan sayısı birebir vakitte hibe fiyatı geçtiğimiz yıla oranla iki kat artırıldı. Kız Kardeşim Hibe Programı 2022 ile toplamda 3 milyon TL’lik takviye sağlanacak.

2015 yılından bu yana kesintisiz olarak devam eden Kız Kardeşim Projesi’yle bugüne kadar Türkiye genelinde 15-55 yaş ortası 429 bin bayana eğitim, hibe programları ve ilham buluşmaları ile ulaşıldı.

Proje kapsamında 2019 yılından itibaren düzenlenen hibe programları ile 41 teşebbüsçü bayana toplamda 1 milyon 40 bin TL hibe dayanağı sağlandı. Üçüncü hibe programı ile 81 vilayetten seçilecek 60 teşebbüsçü bayanın iş geliştirme süreçlerinin güçlenmesine katkı sağlamak gayesiyle 50 biner TL’lik hibe takviyesinde bulunulacak. Teşebbüsçü bayanlar 15 Haziran 2022 tarihine kadar kizkardesim.net üzerinden programa müracaatta bulunabilecek.

Takviye verilecek bölümlerin kapsamı genişletildi

2022 yılı Hibe Programı 4 kademe halinde gerçekleştirilecek. Online müracaatların tamamlanmasının akabinde kıymetlendirme sürecini takiben bölgesel mülakatlar gerçekleşecek. Bölgesel mülakatı muvaffakiyetle geçen teşebbüsçü bayanlar Hibe Programı Eğitim Kampı’na katılarak kamp müfredatlarını içeren bir eğitim alacak. Eğitim sonunda gerçekleşecek final değerlendirmelerini muvaffakiyetle tamamlayan 60 teşebbüsçü bayan iş geliştirme hibesiyle desteklenecek ve projenin finansal kurum iş birliği kapsamında Akbank’ın avantajlı dayanak paketlerinden yararlanacak. İmalat, yeme ve içme, bilgi ve bağlantı, konaklama ve yiyecek hizmetleri dalında faaliyette bulunan teşebbüsçü bayanlar hibe programına müracaatta bulunabilecek.

Amaç, sene sonuna kadar 700 bin bayana ulaşmak

Geçen 7 yılda Türkiye’nin 81 vilayetindeki bayanlarla bir ortaya gelen Kız Kardeşim Projesi, tesir alanını farklı alanlardaki iş birlikleriyle her geçen gün artırıyor. Proje kapsamında, Öğretmen Akademisi Vakfı (ÖRAV) ve T.C. Ulusal Eğitim Bakanlığı’nın yanı sıra T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı iş birlikleriyle binlerce bayana ulaşıldı. Proje yedinci yılına da yeni iş birlikleri ile girdi. Akbank ve TOBB İktisat ve Teknoloji Üniversitesi (ETÜ) de Kız Kardeşim Projesi destekçileri ortasına katıldı. Proje ile yıl sonuna kadar 700 bin bayana ulaşılması hedefleniyor.