Kastamonu’da “siyez buğdayı” proje ile müdafaa altına alındı

Beykozlu

New member
İhsangazi Belediyesinin 1 milyon 147 bin lira bütçe ile 2020 yılında hazırladığı ve Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca 1 milyon lira fiyatında takviye sağlanan projenin tamamlanması niçiniyle ilçede tanıtım gezisi düzenlendi. Proje kapsamında inşa edilen fabrika ile imalathaneler basın mensuplarına gezdirildi.

KUZKA Genel Sekreteri Serkan Genç, basın mensuplarına, Tohumdan Geleceğe Projesi ile genetiği değiştirilmeden 10 bin yıl evvelinde bugüne gelen siyez buğdayının işlenerek un ve bulgur haline getirilmesi ve paketlenerek satışına yönelik tesis kurulumunun gerçekleştirildiğini söylemiş oldu.

Projeden siyez tarımıyla uğraşan yaklaşık 150 çiftçinin yanı sıra siyez unu üretim tesisleri, siyez bulguru üretim tesisleri, siyez eserleri paketleme tesisleri, siyez kooperatifi işletmesi, siyez unundan simit, poğaça üzere unlu mamullerin üretimini yapan tesislerin yararlandığını anlatan Genç, bayan istihdamının artırılması için de ilçede 13 bayan tarafınca siyez eserleri yapmak ve satmak için kooperatif kurulduğuna işaret etti.

Genç, proje ile siyez buğdayının katma bedelini artırdıklarını vurgulayarak, şu biçimde devam etti:

“Kastamonu’da bilhassa İhsangazi ilçesinde siyez buğdayın tarımı ve üretimi yapılmaktadır. Mevcut eserimizin çoğunluğu buğday yahut bulgur biçiminde paketlenerek satışa veriliyordu. Burada katma pahanın ilçede kalması, hem istihdamın birebir vakitte ilçe iktisadının artırılması manasında bu projemiz çok değerlidir. Proje kapsamında yapılan tesislerle siyez buğdayının kesin eser haline getirilmesi ile katma bedeli yükselecektir.”

İhsangazi Belediye Lideri Hayati Sıhhat ise siyez buğdayı üretiminin çiftçilerin en değerli gelir kapısı olduğunu aktardı.

Proje kapsamında inşa edilen fabrikada üreticiden alınan siyez buğdayının un ve bulgur haline getirilerek bir daha ilçede siyez mamulleri üretenlere uygun fiyata verildiğini aktaran Sıhhat, şu ayrıntıları verdi:

“İlçemizde yaklaşık 20 bin dönüm civarında siyez buğdayı ekimi var. Son senelerda siyez buğdayının pazarlanmasında düşüşler yaşanınca hazırladığımız proje ile üretimi artırmayı hedefledik ve çiftçinin eseri satışındaki meçhullüğü ortadan kaldırmış olduk. bu biçimdelikle siyez buğdayı üretimini devam ettirerek bizden daha sonraki jenerasyonlara bu doğallığın aktarılmasını sağlayacağız.”
Sıhhat, ilçede kurulan bayan kooperatifi vasıtası ile de eserin katma bedelini artırarak hem bayan istihdamının oluşmasına birebir vakitte çiftçinin gelirinin artırılmasına katkı sunduklarını lisana getirdi.

İhsangazi Üreten İşleyen Eller Siyez Üretim İşletme KooperatifiBaşkan Semra Özcan da proje ile siyez unundan ve bulgurundan yaptıkları mamullerin satarak konut iktisadına katkı sağladıklarını belirtti.

Proje kapsamında geçmişi 10 bin yıl öncesine dayanan siyez buğdayı üretiminin standartlaştırarak sürdürülebilirliği garanti altına alınırken, buğdaydan elde edilen eserlerle bölgedeki dezavantajlı pozisyondaki bayanların istihdama katılması sağlanmış oldu.