Karvina bölgesinde dev fabrika inşaatı konusunda referandum yapılmasını istiyorlar. Taşınıyoruz, uyarıyorlar

bencede

New member
Tarlaların, çayırların, orman kuşaklarının yetiştiği ve çevrenin korunduğu şehirlerde 280 hektarlık alana 200 milyar kronluk salonların yapılmasına yöre halkı aldırış etmiyor. Ve yedi bin çalışanı olan fabrika yüzünden köyün tamamen değişeceğinden korkun.

İnşaat ayrıca Moravya-Silezya bölgesinin temsilcisi tarafından da onaylandı. Bölge sözcüsü Nikola Birklenov, bölgenin büyüklüğüne, Dtmarovice enerji santralinin yakınlığına ve otoyol ve demiryolu bağlantısına uygun olduğunu söyledi. Temsilciye göre fabrika, bölgenin bisiklet, sağlık, ulaşım altyapısı ve kentsel olanaklar alanında kalkınması anlamına geliyor.

Dilekçe m köpek iki baskı imza

Ancak Vovice halkı inşaata katılmıyor. Bizlerin sadece yakın çevrede ev inşaatı da planlayan bireyler olmadığımızı belirtmek için bir dilekçe yazdık. Dilekçenin organizatörü Lenka Ernochov, inşaatın kamuoyunda tartışılmaya başlamasından bir haftadan kısa bir süre sonra, iki binden fazla kişi tarafından imzalanmadığını ve günde beşten fazla imza verildiğini söyledi. Bölge sakinlerinin yüzde 50'si dev fabrikanın inşasına karşı referandumu destekleyecek ve ilan edecek.

Kendileri kaldırmazlarsa binanın direncine razı olmaya davet ediyoruz. Köyün belediye başkanı Pavel Buzek şu anda Aşağı Lutyn'de referandum yapılacağını varsayıyor. Merkezde şu ana kadar bildiğim gerçeklerle herkesi olağanüstü toplantıyla tanıştırdım. Nisan ortasındaki konsey toplantısında mutlaka referandumla meşgul olacağız. Belediye başkanına, orada yaşayanları bizzat destekleyeceğime dair güvence verdim.

Şu anda olanlar o kadar hızlı oluyor ki, daha da kötüye gidiyor. Onlar büyük bir belirsizlik içindeler, biz de öyle. TK Belediye Başkanı, “Her gün yeni bir bilgi var, her saat başı başıma geliyor” diye ekledi. Ona göre temsilcilik, Nisan ayında sakinlerin oy vereceği referandumları ve konuları onaylayabilir. Bu durumda referandum Avrupa Parlamentosu seçimleriyle aynı zamanda yapılabilir. Referanduma devam edin, herkes bunu duyuracaktır. Buzek, bazı konularda beşinci komiteyle işbirliği yapacağımızı söyledi.

Başka bir yere taşınmayı tercih ederiz

Otuz beş yıldır buraya geliyorum ve her sabah tam anlamıyla beş konser dinliyoruz. Kışın karacalar kışı tarlada geçirirken onları takip ediyoruz. Bütün bunlar için mi içtin? Gelecekteki fabrikanın arazisinin bitişiğindeki U Kulturnho domu sokağında yaşayan tiksinti dolu Jan Filip, “Başka bir yere taşınıyoruz” dedi. Dilekçeyi kendisi ve eşi imzaladı.

Komşum Filipovch bundan sonra ne olacağına dair endişeler taşıyor. Ötleğen, kukui ve epa'nın yetiştiği ve kimsenin bunlara bir şey yapmadığı bir arazide bir anda fabrika kurulmasının mümkün olmadığını söyleyen kadın, isimlerinin anılmaması gerektiğini söyledi.

Ve n'ye göre mesele sadece yakındaki tarlalar ve çayırlar meselesi değil. Burada yaklaşık altı yüz kişiyiz. Hepimiz birbirimizi tanıyoruz ve burada çocukların sokakta güvenle oynayabileceğini biliyoruz. Sakince mağazaya gitmemizi ve bahçe kapısını açık bırakmamızı isteyin. Bir yerden yedi bin çalışan olursa güvenlik hissi ortadan kalkacaktır.

Gigafactory ve çevre köyler

Lütfen hem Dtmarovice belediye başkanı Ladislav Rosman hem de Bohumnsk Petr Vcha olmak üzere Doln Lutyn çevresindeki belediyelerin belediye başkanlarına inşaat hakkında daha fazla bilgi verin.

Hiçbirimiz Moravya-Silezya Bölgesi'nin bölgenin kalkınması için büyük bir yatırımcı almasına karşı değiliz. Özellikle de en alt noktaya geldiğinizde ve şu anda Liberty Ostrava'da olan büyük işverenlerle sorunlar olduğunda belediye başkanı aynı fikirde. Ancak sakinlerimizin çıkarlarını korumalı ve yatırımcının hamlesinin burada yaşayan insanların yaşam kalitesini düşürmemesi konusunda ısrarcı olmalıyız.

Son yirmi yılda köy, ilk önce Vovicch'teki fabrikaya karşı savaşmadı. On yedi yıl önce, sonunda başka bir yere inşa edilen Hyundai otomobil şirketinin burada bulunması gerekiyordu. Belki de bölge taşkın yatağı olduğu için.

Bohumna Belediye Başkanı Lumr Macura, yatırımların sel koşullarından dolayı yanmaması gerektiğini belirtti. Nov Ves, Unychl, Vovice ve Ole Nehri kıyısındaki, gözle görülür derecede yüksek düzeyde yüzey akışının olduğu diğer yerleşim yerlerinde sel karşıtı korumanın sürdürülmesi gerekiyor.

Vyeen'e göre ulaşım konusunda herhangi bir sorun yok. Yıllardır Skeon, Doln Lutyn ve Dtmarovice'yi bypass etmek için çabalıyoruz. Dtmarovice belediye başkanı Ladislav Rosman, burada, Dtmarovice'de bir enerji santrali kurduklarından beri onun hakkında konuşuyoruz ve artık elimizde o yok, sadece sözler var, diye belirtti.

Belediye başkanı pansiyondaki işçilerle kavga ediyor

Son olarak, bazı belediye başkanları şehit çalışanların mesleki ve sosyal kompozisyonunun nasıl olması gerektiği sorusunun yanıtını bile bilmiyor.

Hâlâ mütevazi olan bu yatırımcının tipik çalışanı nasıl olacak? Sizinle iş kuracak olan vasıflı bir işçi mi olacak, yoksa tam tersi gece pansiyonlarda takılıp sorun çıkaran vasıfsız bir işçi mi? Şirketin nitelikli profesyonelleri istihdam edeceğinden emin olmak isteyen belediye başkanları, bunların bilmediğimiz şeyler olduğunu ve şehrin bunlarla canlı bir tartışma başlatmasını istediğimizi kabul etti.

Mesleki katılımları sayesinde mikro bölgemize yerleşecek ve burada aile kuracak, uzaktaki genç sakinlerden oluşan bir seline açız. Örneğin Bohumna belediye başkanı, aksine, hiçbirimiz ucuzdan yana değiliz, birçok yabancı işçi pansiyonlara bile getiriliyor, dedi.

Ve yerel olarak fabrikayla ilgili soruların yanıtlarını duymak istiyorum. Sadece ne olduğunu bilsinler diye. Kızım burada doğdu. Bugün torunlarımdan buraya gidiyorum. Gençler, çocukların keyifle büyüyebilmesi için bir ev inşa etti. 70 yaşındaki Ofia Chorzempov, fabrika onu tahliye ederse korkarım geri çekilecek ve ben de burada yalnız kalacağım, diye iç çekti.

Belediye başkanına göre gelecekteki fabrikanın projesi şu anda pilot aşamada. Ve ilk araştırmalar bunun mümkün olup olmadığını gösterecek. Fabrikanın inşasına ilişkin tartışmalara koruma örgütleri de katıldı. Doln Lutyn yakınlarında stratejik bir projenin uygulanması sırasında şehirle çevrenin korunmasına ilişkin bir anlaşma imzaladılar ve bu da kendilerine verilen arazide araştırma çalışmaları yapmalarına olanak sağladı.

Çalışmadan Doln Lutyn sanayi bölgesinin uygulanmasının, ne kadar telafi edilirse edilsin, beş alanın tamamen yok olmasına yol açacağı ortaya çıkarsa, bu durumda bunlar hariç tutulacak ve proje tarafları fiili olarak günü veya ilkini başlatmayacaklardır. Belgede, projenin daha ileri düzeyde hazırlanması ve uygulanmasındaki adımların yer aldığı belirtiliyor.

Haritalar © SHOCart ve OpenStreetMap'in yazarı tarafından sağlanmaktadır. SHOCart şirketi, turist ve bisiklet haritaları ve atlaslarının geleneksel bir yayıncısıdır. şeyler www.shocart.cz