İtiraz etmeli miyiz? Aşağı Lutyen gigafabrikada referandumu onayladı

bencede

New member
Dolnolutysk Belediye Başkanı Pavel Buzek, referandumun halkı ikna etmenin en iyi yolu olduğunu söyledi. Burada istemeyen defansın ne kadar güçlü olduğunu öğrenelim” dedi.

Referandumdaki soru şu: Doln Lutyn belediyesinin, stratejik iş alanını ayıran Moravya-Silezya Bölgesi'nin arazi imar kurallarının güncellenmesi teklifine karşı itiraz veya muhtıra sunmasını kabul ediyor musunuz? Doln Lutyn arazisindeki park alanına ve aynı zamanda stratejik iş parkı parkının inşaat izinlerine de itirazda bulunduğunu?

On üç gün referandum konusunu düşündük, ilkokullarla istişarede bulunduk, olabildiğince anlaşılır olmasını istedik, belediyeyi yetkilerini kısıtlayacak duruma sokmak ve benzeri şeyler yapmadık. Martin Bohonk, Zachovejme Havuzu derneğine yaklaşan referandumu anlattı.

Bir defasında, yaklaşık altı düzine vatandaş hazır bulundu; bu, konsey toplantısında normalden birkaç kat daha fazlaydı.

Nüfusu beş bini aşmayan Aşağı Lutin örneğinde, referandum yasasına göre tüzel kişilerin, yani on sekiz yaşını doldurmuş seçmenlerin en az yüzde 35'inin içki içmesi gerekiyor.

Referandumla ilgili soru

Doln Lutyn belediyesinin, Moravya-Silezya Bölgesi arazi imar kurallarının güncellenmesine yönelik teklife karşı, stratejik iş parkı alanının arazi üzerindeki alanını belirleyen bir muhtıra gibi itirazlarda bulunması gerektiğini kabul ediyor musunuz? Doln Lutyn'e ve stratejik iş parkı alanının inşaat izinlerine de itirazda bulunmasına ne dersiniz?

Yerel referandumda bir karar, yerel referanduma katılan yetkili kişilerin yarısından fazlasının bu karara oy vermesi ve yetkili kişiler listesine kayıtlı yetkili kişilerin en az yüzde 25'inin referandum yasasını imzalaması durumunda geçerli sayılır.

Zorla gitmelisin

Belediyeye göre durum şu anda düzeliyor. Milletvekilleri Meclisi'nde bizi etkileyecek hat inşaatlarına ilişkin kanun var. Buzek belediye başkanı, bence referandumu göz ardı etmenin halk oylamasını öğrenmenin en iyi yolu olduğunu belirtti.

Belediye başkanı, köyün güçlü bir rakibinin olduğunu da sözlerine ekledi. Tartışma sırasında temsilcilerden biri, konumumuzun çok ilginç olduğu ve burada bir sanayi merkezi olup olmayacağına dair hiçbir şüphenin bulunmadığının söylendiğini sordu. Dolayısıyla tazminat konusunu da konuşmamız gerekiyor. Bisiklete ihtiyacımız var, bisiklete ihtiyacımız var, esas olarak geleceği düşünmeliyiz.

İnsanlara sormaktan çekinmedi. Uzun soluklu, çok tuzsuz ve yağsız. Anketten önce köy sakinlerinden biri, “Evet, hayır, eğer o sesi istiyorsak açık olmalı” dedi. Müzakere edilmiş bir teslimiyet var, bunun için çok çaba sarf edilmeli, diye düşündü.

Sorunun ne anlama geldiğini halka açıklamak için referandumun son tarihine kadar vaktimiz var, gerçekten de köyün manevra alanını elinden almak istemiyoruz, diye yanıtladı Martin Bohonk.

Yerel halk için sorun yoktu

Bölgesel konsey sözcüsü Nikol Birklenov, projenin hazırlanmasındaki önceliğin çevre belediyelerle mümkün olan en iyi işbirliğinin sağlanması olduğunu söyledi. Bu nedenle iletişim ofisi temsilcileri projeyle ilgili kamuoyunu bilgilendirmenin önüne geçti. Birklenov, Clem'in ücretli bir vasi kurduğunu ve bunları çevredeki belediyelerin vatandaşlarına mümkün olduğunca uygun hale getirmek için adımlar attığını söyledi.

Gigafactory Doln Lutyn

Elektrikli arabalar için pil veya akü kabloları üreten fabrika Karvinsko'daki Doln Lutyn'deki bir sahada.

Alan a 280 hektar.

Yatırım muhtemelen 200 milyar kron.

toplamını ver yedi bin iş.

Yatırımcı hala sır, Korelilerden bahsetmiyoruz firma Samsung veya LG.

Sorun ben değerli satış yaklaşık olarak

Czechinvest parklutyne.cz ve obanskho spolku zachovejmepoolsi.cz web sitelerinde ayrıntılar

Aşağı Lutyna ve yerel kasabası Vovicch'te, Norveç'in henüz bilinmeyen bir şirkete (Kore şirketi Samsung'dan bahsetmiyorum) kutupta bir giga fabrika kurmasına yardım etme yönündeki kamu kararının hemen ardından çılgın endüstrilerin kurulmasına karşı muhalefet ortaya çıktı. devlet sınırına yakın.

Bizim için harikaydı. Binlerce yıldır buraya geliyorum, bütün ailem buraya geliyor ve böyle bir şeyin burada yapılmasına karşıyım. Hem manzaradaki değişiklikten hem de yaşam kalitesine yönelik tehditten hoşlanmıyorum. Vovice'den Ivo Pietraszek, yıl sonunda Czechinvest temsilcileriyle birlikte köyün ilk sakinine, hemen yan tarafta yaşıyoruz, dedi.

Konumu Hyundai'nin hemen yanındaydı

Yerel halkın sanayi kurma çabalarının tamamen unutulduğuna inanması da rol oynadı. Hyundai şirketi yirmi yıl önce Çek Cumhuriyeti'ne girdiğinde Dolnolutys iyi tanınıyordu, ancak sonunda otomobil fabrikasından çıkarıldı ve öncelik Frdecko-Mstec'teki Noovice'ye verildi.

Aşağı Lutynia'daki Arel, devlet, Hyundai şirketi ve çevre örgütlerinin temsilcileri arasında yapılan ve devletin 2006 yılında burada hiçbir endüstriyel tesis kurulmayacağına dair söz verdiği bir anlaşmanın parçası bile oldu.

Bu değişti. Devlet ve ekoloji derneklerinin temsilcileri, Aşağı Lutyna'daki koşulların incelenmesine ve olası yeni endüstrilerin kurulmasına olanak tanıyan yarı serbest bir anlaşma imzaladılar.