Çocuklarına şiddet uyguladığı teziyle açılan davada mahkeme Reha Muhtar’ın 2 ay müddetle kızına yaklaşmamasına hükmetti

Leila

Global Mod
Global Mod
Oyuncu Deniz Uğur’un, eski eşi gazeteci Reha Muhtar’ın çocuklarına şiddet uyguladığı argümanıyla mahkemeye başvurması üzerine açılan süreksiz velayet davası başladı. Kızları M.D.M.’nin 2 ay müddetle süreksiz velayetini anneye veren mahkeme, Reha Muhtar’ın 2 ay mühletle kızına yaklaşmamasına hükmetti Oğulları P.D.M. hakkında ise şiddet kanaati oluşmadığı sebebi öne sürülerek tüm taleplerin reddine karar verildi.

Oyuncu Deniz Uğur, eski eşi Reha Muhtar’ın çocuklarına şiddet uyguladığı teziyle hata duyusunda bulunmasının akabinde Aile Mahkemesi’ne başvurdu. Davanın birinci duruşması bugün görüldü. Anadolu 1. Aile Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, Deniz Uğur ile Reha Muhtar katılırken avukatları salonda hazır bulundu. Mahkeme hakimi, avukatların duruşmanın kapalı yapılmasına ait talep dilekçesi sunduklarını tutanağa geçirdi. Talebi kabul eden mahkeme, duruşmanın kapalı yapılmasına karar verdi.

Kızlarının velayeti 2 ay müddetle anneye verildi

Davaya ait orta sonucunı oluşturan mahkeme, Reha Muhtar ve Deniz Uğur’un müşterek 2 çocuğundan biri olan M.D.M.’nin 2 ay müddetle süreksiz velayetinin anne Deniz Uğur’a verilmesine ve Reha Muhtar’ın 2 ay müddetle kızı M.D.M.’ye yaklaşmamasına, hakkında hakaret içerikli telaffuzda bulunmamasına karar verdi.

Reha Muhtar karara uymazsa zorlama mahpusla cezalandırılacak

Karara uymaması halinde ise birinci ihlalde 3 günden 10 güne kadar, 2. ihlalde 15 günden 30 güne kadar zorlama mahpusla cezalandırılmasına hükmetti. Oğulları P.D.M. hakkında ise rastgele bir şiddet ya da şiddet tehdidi bulunduğuna dair kanaate varılamadığını münasebet gösteren mahkeme, tüm taleplerin reddine karar verdi.

“Çocuklarımı birbirinden ayıramazlar”

Duruşma daha sonrası açıklama yapan Deniz Uğur, “Kızımın velayetini aldım. Atlatmaya çalıştığı travmanın tedavi edilmesi için de gerekli her yere başvuracağız. Şu anda oğlum için telaşlı bir biçimde ayrılıyorum. Zira her çocuk babasını görmek ister ve o dayak yememiş olabilir. Fakat kanunen çocuğun yanında uygulanan şiddet de çocuğa uygulanmış şiddet sayılır. Ve onun da bayanlara şiddet uygulayan bir erkek rol modeli benimseme tehlikesi var. Benim çocuğumun psikolojisi için son derece tehlikeli bir durum. Bunun için biz gayret etmeye devam edeceğiz. Benim çocuklarımı birbirinden ayıramazlar. Ben bu biçimde bir şeyi kabul etmiyorum. Çocukların eğitimi benim için her şeyden değerlidir tabi ki lakin can sıhhati, ruh sıhhati tabi ki hepsinden daha da önemlidir” dedi.

“Çocuğumu vermiyorlar”

Reha Muhtar ise, “Poyraz’la ilgili mahkeme sonucunı verdi. ‘Taleplerin reddine’ dedi. Bugün 11. gün. 10 günlüktü talep. ‘Biz vermeyiz’ diyorlar. Şu anda olan çocuğu vermedikleri. Ben diğer bir şey söylemek istemiyorum” diye konuştu. (İHA)