Çavuşoğlu’ndan Taliban’a: Bu yasak İslami de değil insani de

bencede

New member
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yemen Cumhuriyeti Dışişleri ve Yurtharicindeki Yemenliler Bakanı Ahmed Awad Bin Mubarak ile bakanlıkta bir ortaya geldi. Çavuşoğlu ile Mubarak görüşmenin akabinde ortak basın toplantısı düzenledi.

DHA’nın aktardığına gore Afganistan’da kız öğrencilere getirilen eğitim yasağına dair açıklamada bulunan Bakan Çavuşoğlu, şunları söylemiş oldu:

“Kız öğrencilerine yönelik eğitim yasağı hakikaten bizleri derinden üzdü. Önemli bir kaygı deposudur. Biz başından beri tanıma olmadan Taliban ile angajmanı savunduk. Afganistan’ın istikrarı, güvenliği değerli. Başka taraftan biz Taliban’a da tıpkı tavsiyelerimizi daima tekrar ettik. Kapsayıcı olun, herkesi dahil edecek biçimde hükümet kurun ki kimse dışlanmasın. Bayan hakları, eğitim konusunda fikirlerimizi de paylaştık. Bu yasak İslami de değil insani de. Biz bu sonucu reddediyoruz. Bayanların eğitiminin Afganistan’a ne ziyanı ve bu yasağın ne yararı var? Mantıklı bir açıklaması olsun. Dinimiz İslam, eğitime karşı değil, tam bilakis eğitimi destekliyor. Taliban’ın bu sonucundan vazgeçmesini bekliyoruz. Biz Türkiye olarak Afganlı kardeşlerimize eğitim, burs vermeye devam edeceğiz. Türkiye’de de epeyce sayıda Afgan kızımız eğitim görüyor. Bunlardan biri de üniversite imtihanında 1’inci olan kızımız Hacettepe’de Tıp Fakültesi’nde eğitim görüyor. Bu kızımız hekim olduğunda Afgan halkına ne ziyan olacak, bir bayan öğretmenin, hemşirenin Afganistan’a ne ziyanı olacak. Umarım bu karalarından vazgeçerler.” (HABER MERKEZİ)