“Başlangıçta olduğum için minnettarım.” Pavel, Ostrava'da bir konser salonunun inşasına başladı.

bencede

New member
“Ostrava'da sadece eski binaları güzel bir şekilde restore edip onlara yeni kullanımlar sağlamakla kalmayıp, aynı zamanda harika yeni binalar da inşa edebildiklerine sevindim. Ve konser salonunun doğuşunun başlangıcında olduğum gerçeğini takdir ediyorum” dedi Başkan Petr Pavel.

Binanın kimin tasarımına göre inşa edileceği Steven Holl'un belirttiği gibi gelecek nesillere manevi bir hediyedir.

“Müzik bizi içine çekiyor. Müzik bizi kuşatabilir” dedi Holl açılış töreninde. Teklifinin konseptini eşiyle birlikte ortaya çıkardığını belirtti. “Altı yıl önce bunu düşünmeye başladığımızda, konser salonuna parkın sessiz tarafından giriş yapılmasının iyi olacağını düşündük” dedi. Mevcut giriş yoğun bir yoldandır. “Sonunda mevcut binayı nasıl yıkmayacağımızı ve üzerine yeni bir yapı oluşturmanın yollarını bulduk. Parktan girilecek” dedi.

Başkan Pavel, binanın sadece mimari açıdan değil teknolojik açıdan da ilham verici olabileceğini belirtti. “Yeni Ostrava Filarmoni Orkestrası'nı sabırsızlıkla bekliyorum. Görev süremin sonuna kadar bunun gerçekleşeceğine inanıyorum. Açılış konserine gelebileyim diye” dedi.

Ostrava şehrinin Kültür Evi'nin yeniden inşası ile bağlantılı konser salonu inşaatının 2027 yılına kadar sürmesi bekleniyor. 2021 yılında Amerikan dergisi Architizer, projeyi dünyanın en çok beklenen on binası arasına dahil etti.

Ostrava, Temmuz 2019'da şehrin modern tarihindeki en büyük mimari yarışmanın sonuçlarını açıklayarak konser salonunun şeklini sunmuştu. Kazanan teklifin yazarları New York'tan Steven Holl Architects ve Prag'dan Architecture Acts oldu.

Yeni kompleks müzik, kültür, üretim veya eğitim tesisi olarak kullanılacak ve aynı zamanda Ostrava Janáček Filarmoni Orkestrası'nın da merkezi olacak.

Konser salonunun 1.300 koltuklu olması bekleniyor. Projede ayrıca 490 koltuk kapasiteli tiyatro salonu, 515 koltuklu çok fonksiyonlu kapalı salon, 120 koltuklu çok fonksiyonlu amfi ve 200 koltuklu eğitim merkezi de yer alıyor.

Komplekste ayrıca bir kayıt stüdyosu, restoran, kafe ve diğer alanlar da bulunmalıdır.

Ostrava konser salonu gibi benzer binaların artık Prag ve Brno'da da planlanması planlanıyor. Örneğin geçmişte Zlín, 2010 yılında Zlín'li mimar Eva Jiřična tarafından tasarlanan yeni bir Kongre Merkezi'nin açılışını yaptı.

České Budějovice ise ünlü Çek mimar Jan Kaplický'nin Ağustos 2008'de hizmete sunduğu Rejnok şeklindeki kongre merkezinin inşaat projesini durdurdu.

Yeni Ostrava konser salonu, çok hareketli 28 Ekim caddesindeki Kültür Evi'nin üzerinde yer alacak.

Haritalar © SHOCart ve OpenStreetMap'e katkıda bulunanlar tarafından sağlanmıştır. SHOCart, turist ve bisiklet haritaları ve atlaslarının geleneksel bir yayıncısıdır. Daha fazla
www.shocart.cz