Başkan, Bedřiška'nın Ostrava kolonisini ziyaret etti, oradaki insanlar tahliye edilmekle tehdit edildi

bencede

New member
Başkan, Ostrava'nın merkezinde modern bir konser salonu inşaatının törenle açılışının ardından Bedřiška'ya doğru yola çıktı. Salonun temel taşına dokunulacağı cumhurbaşkanının ofisi ve Ostrava belediyesi tarafından önceden duyurulsa da Petr Pavel, Bedřiška'nın X ağına yaptığı ziyareti ancak bittikten sonra bildirdi.

“Bedřiška'daki sorunu birkaç gün önce Lány'de vatandaşlarla yaptığım bir toplantıda öğrendim. Bu nedenle Ostrava ziyaretimi koloni turuyla birleştirdim. Yerel halkın kendi kendine yardım etmesini destekliyorum ve burada güçlü bir şekilde görülen atmosferi ve toplum çalışmasını takdir ediyorum.” Başkan, toplum çalışmalarıyla tanınan kişilerle yakın zamanda yapılan bir toplantıdan bahsetti. Bedřiška'yı kurtarmak için mücadele eden Eva Lehotská da bunların arasındaydı.

Pavel, koloninin kaderine kayıtsız kalmadığına dikkat çekti. Başkan, “Bu nedenle durumun gelişimini, kira sözleşmeleri konusunda şehir bölgesinin ilerlemesini ve Bedřiška kolonisinin yeniden canlandırma projesinin devamını izlemeye devam edeceğim” dedi.

Eva Lehotská başkana eşlik etti, yayınlanan fotoğraflara göre Ostrava'nın eski belediye başkanı ve Pavlo'nun halk destekçisi Tomáš Macura da oradaydı.

Lehotská daha önce bölge yönetiminin defalarca yerel halkı tahliye etmeye çalıştığını ve şimdi yeniden denediklerini söyledi. “Yerleşiklerin kira sözleşmelerini feshetme kararı, son on dört yıl içinde yerel toplumu parçalamaya yönelik üçüncü girişimdir” dedi.

İlçe Belediye Başkanı Patrik Hujdus (Bağımsız), bölgedeki evlerin geçici süreliğine inşa edildiğini söyledi. “O süre bitti. Bunlara daha fazla yatırım yapma isteğimiz yok, çünkü kullanım ömrünü aşan bir evin yeniden inşası bize ekonomik değil ve israf gibi görünüyor. Elimizdeki analizler evleri yıkmanın daha karlı olduğunu doğruluyor” dedi.

Ona göre bölge, insanların taşınmaya hazırlanma fırsatına sahip olması ve durumu çözmek için yeterli zamana sahip olması için her şeyi hazırladı.

Bedřiška'nın eski maden kolonisi, Hulváka'nın Ostrava kısmında terk edilmiş halde duruyor.

Haritalar © SHOCart ve OpenStreetMap'e katkıda bulunanlar tarafından sağlanmıştır. SHOCart, turist ve bisiklet haritaları ve atlaslarının geleneksel bir yayıncısıdır. Daha fazla
www.shocart.cz

Geçmişte bu yer, buradaki bir Roman evine yapılan kundaklama saldırısıyla meşhur olmuştu. Ancak bölge sakinleri Bedřiška'nın bugün bambaşka bir yer olduğuna dikkat çekiyor. Mahalle sakinleri evleri kendileri onarıyor, çevreyi güzelleştiriyor ve harçları gerektiği gibi ödüyor.

Resmi olmayan bilgilere göre Pavel'in ayrıca Dolní Vítkovice sanayi bölgesindeki çok türlü Ostrava Renkleri festivalini de ziyaret etmesi gerekiyor. Ancak bu kısım da resmi değildir ve detayları bilinmemektedir. Amerikalı mimar ve yeni Ostrava konser salonunun yaratıcısı Steven Hall'un bir konferansına ve iddiaya göre festivalin ana yıldızı Amerikalı şarkıcı Lenny Kravitz'in gece konserine katılması gerekiyordu.