Ayçiçeğinde stratejik karar

Beykozlu

New member
2021 Yılında Yapılacak Ziraî Desteklemeler ve 2022 Yılında Uygulanacak Gübre ve Sertifikalı Tohum Kullanım Takviyelerine Ait Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Cumhurbaşkanı sonucu Resmi Gazete’de yayımlanarak, yürürlüğe girdi.

Buna göre, Türkiye tarım havzaları üretim ve destekleme modeli kapsamında 2021 üretim yılı Çiftçi Kayıt Sistemi kayıtlarına bakılırsa buğday, arpa, çavdar, yulaf ve tritikale mamüllerinde bir keze mahsus dekara 50 lira ek girdi takviyesi ödenecek.

2022 yılı sertifikalı tohum kullanım takviyesi, dekara arpa, buğday, çavdar, tritikale, yulaf ve çeltiğe 24 lira, aspire 5 lira, nohut ve kanolaya (kolza) 20 lira, susama 4 lira, kuru fasulye, mercimek ve yoncaya 30 lira, patatese 100 lira, fiğ, yem bezelyesi, korunga ve soyaya 22 lira, yer fıstığına 17 lira olarak ödenecek.

Ziraî yayım ve danışmanlık dayanağı, Tarım ve Orman Bakanlığınca yetkilendirilecek yayım ve danışmanlık hizmeti sunan hür tarım danışmanları ile ziraat odası ve üretici örgütlerinde en çok 5 tarım danışmanı olmak üzere, istihdam edilen her bir tarım danışmanı için 52 bin lira olacak. Danışmanlık dayanağı iki eşit dilim halinde ödenecek. 2022 üretim yılı sertifikalı tohum takviyesi ödemelerine 2022 yılında bütçe imkanları dahilinde başlanacak.

Ayçiçeğinde 4 vilayette 7 bölgeye daha dayanak

Öte yandan, Türkiye Tarım Havzaları Üretim ve Destekleme Modeli kapsamındaki eserler listesinde yer alan Aydın-Efeler, Aydın-Köşk, Aydın-Sultanhisar, Aydın-Yenipazar, Karabük-Eskipazar, Kütahya-Domaniç ve Sivas- Hafik havzalarında yer alan eserler güncellendi. Değişiklikle bu bölgelerde başka mamüllerin yanında yağlık ayçiçeği ekimi de desteklenecek.

Ziraî yayım ve danışmanlık ile ilgili dayanak sonucu 1 Ocak 2022’den, öbürleri 1 Ocak 2021’den geçerli olmak üzere yürürlüğe girdi.

Rusya-Ukrayna Savaşı’nın başlamasıyla bu ülkelerin ana tedarikçileri olduğu ayçiçeği, hububat üzere eserlerde dünya genelinde fiyat artışları yaşanmıştı.