Aktüerya nedir ne iş yapar ?

Komutan

Global Mod
Global Mod
Aktuerya, riskleri degerlendirme, onlemler alma ve riskleri minimize etme konularnda uzmanlasan bir meslek alandr. Bu meslek sahibi olan aktuerler, sigortaclk, emeklilik, saglk, geri odemeler, kredi riski, yatrm ve kurumsal finans gibi alanlarda uzmanlasms kisilerdir. Aktuerler, matematiksel modeller, istatistikler, finansal hesaplamalar, finansal teoriler, ekonomik analizler ve risk yonetim teknikleri kullanarak kisiler, sirketler ve ulkeler icin riskleri analiz ederler ve riskleri kontrol altna almak icin onlemler alrlar. Aktuerya, ozellikle sigortaclk alannda guvenli bir gelecek saglamak icin onemli bir rol oynar.

Aktuerlerin calsma alanlar

Aktuerler, sigortaclk, emeklilik, saglk sigortas, geri odemeler, kredi riski, yatrm ve is finansman gibi alanlarda uzmanlasms kisilerdir. Aktuerler, riskleri analiz etmek ve riskleri minimize etmek icin matematiksel modeller, istatistikler, finansal hesaplamalar, finansal teoriler, ekonomik analizler ve risk yonetim teknikleri kullanrlar.

Aktuerlerin Risk Yonetimi

Aktuerlerin gorevi, riskleri degerlendirmek, onlemler almak ve riskleri minimize etmektir. Aktuerler, musterilerinin gelecekteki kayplarn onlemek icin, mevcut riskleri tanmlamak, onlem almak ve riskleri minimize etmek icin cesitli risk yonetim teknikleri kullanrlar. Risk yonetimi teknikleri, su anda mevcut riskleri analiz etmek icin kullanlan matematiksel modeller, istatistikler ve finansal teorileri kapsar. Aktuerler, ayrca, mevcut riskleri minimize etmek icin kullanlabilecek finansal urunler, sigorta urunleri ve kurumsal finansal urunleri de inceleyerek onerilerde bulunurlar.

Aktuerlerin Sigortaclk

Aktuerler sigortaclk alannda ozellikle onemli bir rol oynarlar. Sigortaclk, bir grup uyenin, ortak bir kayp finansal olarak onlemek icin, ortak bir fon uzerinden odeme yapmalar anlamna gelir. Aktuerler, sigorta urunleri ve riskleri degerlendirerek, musterilere ozel olarak sigorta urunlerinin tasarlanmasn saglar.